Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Stereotypy w wychowaniu dziewczynek i chłopców

Stereotypy w wychowaniu dziewczynek i chłopców

10:38 03-08-2017

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Psychologia i pedagogika , Wychowanie

Jako rodzice chcemy wszystkiego, co najlepsze dla naszych dzieci. Czy nasze córki i nasi synowie mają takie same szanse na osiągnięcie sukcesu w przyszłości?

Internet obiegła niedawno historia pewnej amerykańskiej matki, która sfotografowała na sklepowej półce okładki dwóch popularnych magazynów dla dziewczynek i dla chłopców („Girl’s Life” i „Boy’s Life”). Różnica między okładkami i reklamowanymi artykułami jest niesamowita: dziewczynkom proponuje się porady w zakresie mody, dbania o włosy i urodę a także opowieści o pierwszym pocałunku, zaś okładkę ilustruje piękna nastolatka. Chłopcy mają odkrywać swoją przyszłość i dowiadywać się, jak zdobyć wymarzony zawód: artysty, astronauty, strażaka, kucharza... zaś okładkę zdobią atrybuty różnorodnych zawodów. Matka, która patrzyła na te dwie okładki, była przerażona przekazem, jaki otrzymują dzieci w zależności od płci: chłopiec może być kim tylko zechce – dziewczynka powinna być… ładna.

Stereotypy związane z płcią są mocno osadzone w kulturze. Jak wszystkie stereotypy, mają pewne zakorzenienie w rzeczywistości, w tradycji, w historii. Półtora wieku temu faktycznie uroda stanowiła największy kapitał kobiety, dawała jaj bowiem szansę na odniesienie życiowego sukcesu: znalezienie bogatego męża, który zapewniał jej i jej dzieciom spokojne, bezpieczne i dostatnie życie. Niestety, stereotypy mają to do siebie, że nie ulegają zmianie pod wpływem zmieniającej się rzeczywistości. Kobiety od lat mają prawa wyborcze, dostęp do edukacji, szanse na karierę zawodową i naukową niemal w każdej dziedzinie. Niestety stereotypy mogą stanąć im na przeszkodzie w realizacji własnego potencjału. Paradoksalnie, stereotypy krzywdzą nie tylko dziewczynki.
Akurat okładka pisma, którą opisałam, była na nasze warunki dość postępowa, dając chłopcom szerokie możliwości wyboru kariery. W powszechnej świadomości jednak istnieją zawody, które są typowo „damskie”: nauczycielka przedszkola, pielęgniarka, położna… A co, jeśli chłopiec marzy o pracy z małymi dziećmi? Co, jeśli uwielbia wozić misie w wózku i chciałby bawić się w bycie tatą? Naraża się na śmieszność, bo to takie niemęskie… Stereotypowo uważa się, że chłopcy są lepsi z matematyki niż dziewczynki. W praktyce w większości szkół faktycznie tak się dzieje: to chłopcy najczęściej zdobywają laury w konkursach i olimpiadach matematycznych. Wyjątkiem są szkoły żeńskie: kiedy w klasie są same dziewczynki, okazuje się, że wiele z nich wykazuje zdolności matematyczne i doskonale radzi sobie w konkursach. Dlaczego? Czy zdolne matematyczki celowo wybierają szkoły żeńskie? Nie! Po prostu nie ma na miejscu chłopców, z którymi mogłyby się porównywać. Nie ma na miejscu chłopców, którym nauczyciel – często podświadomie – poświęca więcej czasu i uwagi, bo przecież są zdolniejsi… Nie ma stereotypów, które przeszkadzają dziewczętom w rozwijaniu potencjału, którym – wbrew stereotypom – są obdarzone. Świat się zmienia, zmianie ulegają również role płciowe. Dziś nie ma już nic dziwnego w widoku ojca zmieniającego pieluszki czy karmiącego niemowlę, nie dziwi też pani profesor fizyki na politechnice. Płeć nie powinna stanowić przeszkody w realizacji własnych planów i marzeń – pod tym względem nasz świat podąża w dobrą stronę. Aby jednak dorosły mężczyzna miał szansę odnaleźć się w roli ojca czy pielęgniarza, aby młoda kobieta bez lęku i niepewności zdobywała kolejne szczeble kariery w zakresie nauk ścisłych czy pilotowania odrzutowców, ważne jest, aby od najmłodszych lat otrzymywały przekaz, że mogą wybrać dowolną drogę życiową, niezależnie od swojej płci. I chłopiec, i dziewczynka mogą w przyszłości poświęcić się życiu rodzinnemu, prowadzeniu domu i wychowywaniu dzieci. I chłopiec, i dziewczynka mogą wybrać zawód polegający na otaczaniu innych opieką. I dziewczynka, i chłopiec mogą zrobić zawrotną karierę w biznesie, nauce, dyplomacji. Powinno to zależeć wyłącznie od ich predyspozycji, charakteru, temperamentu. A naszą rolą jako rodziców jest dopilnowanie, by stereotypy nie stanęły im na drodze!

Karolina Isio-Kurpińska

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x