Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ 25 LAT EDUKACJI W WOLNEJ POLSCE \ Pierwszy Kurs Kwalifikacyjny Zarządzania Oświatą w Polsce

Pierwszy Kurs Kwalifikacyjny Zarządzania Oświatą w Polsce

09:36 26-05-2014

Dla kogo: Dyrektorzy , Organy prowadzące , Nauczyciele

Instytut Kształcenia Eko-Tur miał przyjemność zorganizować jeden z pierwszych kursów kwalifikacyjnych zarządzania oświatą. Z okazji 25-lecia edukacji w wolnej Polsce Wojciech Turewicz dzieli się refleksjami z tego okresu

Rok 1999 był rokiem szczególnym w życiu środowiska oświatowego. W tym okresie wystartowała wielka reforma oświaty. Praktycznie w każdym obszarze funkcjonowania edukacji nastąpiły zmiany strukturalne, takie jak m.in. podział etapów kształcenia na sześcioletnią szkołę podstawową i trzyletnie gimnazja. Zaproponowano nowe, zintegrowane przedmioty nauczania, wprowadzono nowe programy szkolne. Szczegółowe rozporządzenia wyjaśniały nam, jakie kwalifikacje powinni posiadać dyrektorzy placówek oświatowych. Jeden z przepisów dotyczył ukończenia kursu kwalifikacyjnego zarządzania oświatą. 

Zaraz po ukazaniu się tego rozporządzenia zwróciłem się z prośbą do ministerstwa oświaty o możliwość zorganizowania takiego kursu. Okazało się, że nie został jeszcze stworzony program ramowy tej formy uzyskania kwalifikacji. W związku z tym, z grupą ekspertów opracowaliśmy autorski program, który został zatwierdzony przez władze, a następnie otrzymaliśmy zgodę na jego przeprowadzenie. Jesteśmy dumni, że to właśnie my (wtedy jeszcze Studio Edukacyjne Eko-Tur) byliśmy organizatorami pierwszego kursu kwalifikacyjnego dla dyrektorów szkół i placówek. 

Z tego wydarzenia pamiętam wiele szczegółów. Ale najgłębiej w moją pamięć wbiła się atmosfera naszych spotkań. Towarzyszył nam wszystkim wielki entuzjazm i wiara, że nasze działania mają głęboki sens. Kurs ten odbywał się w Dubience, małej miejscowości położonej nad Bugiem. Nasz ośrodek mógł zakwaterować jedynie 26 osób, a chętnych do udziału było blisko 50 osób. Ponieważ chcieliśmy wszystkim chętnym odpowiedzieć na ich potrzeby, pozostałych uczestników udało się nam rozmieścić w gospodarstwach agroturystycznych. Dzisiaj byłoby to niemożliwe. Z perspektywy lat wiem, jak spartańskie były tam warunki. Tak, jak już wspomniałem, liczyła się atmosfera. Dla dyrektorów był ważny kontakt z ludźmi, którzy byli wtedy blisko tworzących się zmian. Chciałbym w tym miejscu podziękować Julianowi Ochenduszko, Stefanowi Wlazło, Stefanowi Kulaszyńskiemu i wielu innym za stworzenie wysokiej jakości tych spotkań. Zapamiętałem ich jako osoby nietuzinkowe. Swoją aktywnością i doświadczeniem wzbogacali nasze spotkania. Wielu z nich już jest na emeryturze, ale niektórzy nadal pracują dla oświaty i są z nami związani. 

Tamtej zimy aura nam nie sprzyjała. Przez kilka dni Dubienka była odcięta od świata, a zbliżał się termin kolejnego spotkania. Z pomocą wójta gminy i jego służb porządkowych udało się nam przekopać się przez trzymetrowe zaspy i kurs mógł być kontynuowany. Przyjechali wszyscy uczestnicy, niektórzy z kilkugodzinnym opóźnieniem, ale każdy z nich z entuzjazmem, że może uczestniczyć w naszym spotkaniu. Żaden następny kurs, a przeprowadziliśmy ich ponad sto, nie zakończył się w tak uroczystej oprawie. Swoją obecnością zaszczycił nas dyrektor generalny Ministerstwa Oświaty Pan Michał Piskorz, który osobiście wręczył każdemu z uczestników dyplom. Dużym wydarzeniem dla władz lokalnych było jego spotkanie z władzami samorządowymi Dubienki.

Przy okazji, chciałbym zaznaczyć, że budynek naszego ośrodka, który w przeszłości także służył jako szkoła ma bogatą, 130 letnią historię. Jednym z ważnych wydarzeń związanych z reformą był rok 1998, kiedy to grupa pracowników ministerstwa oświaty pod kierunkiem wiceminister Ireny Dzierzgowskiej pracowała nad tworzeniem reformy.

W tym miejscu chciałbym podziękować naszemu pracownikowi, pani Monice Burdzickiej, która pomogła mi zebrać materiały o tym przedsięwzięciu. Kurs ten był pierwszym, za który Pani Monika odpowiadała od strony organizacyjnej. Do tych wspomnień załączam listę uczestników naszego kursu, a także fotografie pamiątkowe. Jeśli ktoś z Państwa rozpoznaje się na tych zdjęciach, proszę do nas napisać i podzielić się swoimi refleksjami na temat tych zmian. Być może macie Państwo we własnych zbiorach jeszcze inne zachowane fotografie z tego wydarzenia. Przyślijcie je do nas, a my opublikujemy je na naszym portalu.

edurada@edurada.pl

Wojciech Turewicz

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x