Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ 25 LAT EDUKACJI W WOLNEJ POLSCE \ Konferencja 25 lat warszawskiej edukacji w wolnej Polsce. Relacja

Konferencja 25 lat warszawskiej edukacji w wolnej Polsce. Relacja

11:26 02-06-2014

Dla kogo: Dyrektorzy , Organy prowadzące , Nauczyciele

W piątek 30 maja odbyła się zapowiadana na łamach Edurady konferencja poświęcona minionemu 25 - leciu warszawskiej oświaty. Na spotkanie przybyli przedstawiciele środowisk, instytucji i organizacji oświatowych, liderzy zmian z tego okresu, przedstawiciele władz.

 Imprezę prowadzili: wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński i dziennikarz telewizyjny Michał Olszański. Nadali oni imprezie lekkiego, refleksyjnego charakteru wprowadzając zebranych w nostalgiczny nastrój zadumy nad pionierskim okresem tworzenia nowej rzeczywistości po kilkudziesięciu latach minionego ustroju.

Konferencja rozpoczęła się od krótkich wystąpień wprowadzających Henryka Samsonowicza, Krystyny Starczewskiej, Alicji Wancerz, Mirosława Sielatyckiego i Grażyny Filipiak. Wszyscy zastanawiali się nad kierunkami rozwoju oświaty, odnosząc je do realiów minionych lat.

Następnie w kliku słowach Anna Rękawek podsumowała refleksje uczestników spotkań roboczych poprzedzających konferencję, a obejmujących takie obszary, jak zarządzanie, wychowanie i doskonalenie nauczycieli. Zwróciła uwagę, że opinie na temat tego, w jakim stanie jest warszawska oświata były podzielone. Natomiast wszyscy zwracali uwagę na olbrzymi entuzjazm w działaniach na początku lat dziewięćdziesiątych oraz na nadmierną biurokratyzację szkoły w ostatnim czasie. 

Po przerwie odbył się panel dyskusyjny, do którego zaproszono: 

- Andrzeja Janowskiego - byłego ministra edukacji

- Teresę Ogrodzińską - prezesa Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego  

- Wojciecha Turewicza – byłego dyrektora Zespołu Ognisk Wychowawczych,  prezesa Grupy EKO - TUR (do której należy EDURADA)

- Wiesława Włodarskiego - dyrektora Liceum im. Ruy Barbosa

- Łukasza Ługowskieo – dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt” 

- Zbigniewa Puchalskiego – wiceprezesa Społecznego Towarzystwa Oświatowego. 

W dyskusji poruszano zarówno wątki osobiste – refleksje na temat klimatu, jaki panował w tamtym okresie, a także propozycje na przyszłość. Wszyscy zauważyli, że udało się wiele osiągnąć przez okres ostatnich 25 lat. Jednakże były również i porażki, części cennych inicjatyw zaniechano.

Wiesław Włodarski zwrócił uwagę na problem finansowania oświaty, natomiast Wojciech Turewicz zaproponował zmianę proporcji w podejściu do zmian i reform: więcej czasu należy poświęcać na przygotowanie nauczycieli pod kątem gotowości do zmian, a dopiero następnie te zmiany wprowadzać. W dyskusji brały również udział liczne osoby spośród publiczności. 

Konferencję refleksyjnie podsumowali prowadzący: Włodzimierz Paszyński i Michał Olszański (którego korzenie, o czym nie wszyscy pewnie wiedzą wywodzą się z warszawskiego środowiska wychowawców i pedagogów).

Po zakończeniu części oficjalnej luźnym, towarzyskim rozmowom nie było końca…

Artur Foremski

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x