Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Arkusz organizacyjny – jak rozdysponować „godziny dyrektorskie”?

Arkusz organizacyjny – jak rozdysponować „godziny dyrektorskie”?

09:15 22-03-2021

Dla kogo: Dyrektorzy , Organy prowadzące

Kategoria: Zarządzanie Oświatą

Marzec każdego roku, to okres wytężonej pracy dyrektorów szkół związanej z opracowaniem arkuszy organizacji na przyszły rok szkolny. W dzisiejszej publikacji spróbujemy odpowiedzić na pytanie w jaki sposób można przydzielać tzw. godziny dyrektorskie.

Marzec każdego roku, to okres wytężonej pracy dyrektorów szkół związanej z opracowaniem arkuszy organizacji na przyszły rok szkolny.

W dzisiejszej publikacji spróbujemy odpowiedzić na pytanie w jaki sposób można rzydzielać tzw. godziny dyrektorskie. Ale zanim przejdziemy do sedna zagadnienia, kilka ważnych informacji:

 1.  Arkusz organizacji szkoły i przedszkola określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. (Art.110. ust. 1 ustawy Prawo oświatowe).
 2. Arkusz organizacji szkoły lub przedszkola opracowuje dyrektor szkoły lub przedszkola – jest całkowicie odpowiedzialny za jego zapisy. (Art.110. ust. 2 ustawy Prawo oświatowe).
 3. Dyrektor odpowiedzialny jest za zaopiniowanie arkusza w związkach zawodowych – zapraszam do zapoznania się z oddzielnym artykułem na ten temat.
 4. Pamiętać należy o zachowaniu terminowości prac nad arkuszem.
 5. Arkusz organizacyjny to rodzaj umowy – jest związany z planem finansowym (wydatkowaniem publicznych środków finansowych) oraz bezpośrednio z zatrudnieniem nauczycieli i pracowników.

Poniżej przypomnienie podstawowego terminarza prac związanego z opracowaniem i zatwierdzeniem arkusza organizacji szkoły na rok szkolny 2021-2022:

 1. Do 2 kwietnia 2021r. opracowujemy projekt arkusza organizacji.
 2. 2 kwietnia 2021r. to również ostateczny termin przekazania arkuszy do zaopiniowania przez związki zawodowe.
 3. Związki mają 10 dni roboczych (uwaga okres świąteczy) na zaopiniowanie – ostateczny termin przekazania przez związki zawodowe opinii na temat arkusza to 19 kwietnia 2021r.
 4. Do 21 kwietnia 2021r. należy wraz z opinią związków zawodowych przekazać arkusz do zatwierdzenia w organie prowadzącym. ( SOSW oraz PPP do 30 kwietnia 2021r.)
 5. Organ prowadzący opiniuje arkusz w organie nadzoru pedagogicznego – do 6 maja 2021r. musi złożyc arkusz do zaopiniowania.
 6. Organ nadzoru pedagogicznego ma 10 dni roboczych na zaopiniowanie – ostateczny termin to 20 maja 2021r.
 7. Po otrzymaniu opinii z organu nadzoru pedagogicznego organ prowadzący do 29 maja 2021r. zatwierdza arkusz organizacj na rok szkolny 2021-2022.

Dyrektor szkoły, opracowując arkusz organizacji i rozdysponowując godziny zajęć dla poszczególnych klas, posługuje się rozporządzeniem MEN z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. 2019 poz. 639 z późn. zm.)
Zgodnie z § 2 ust 1 pkt 4 rozporządzenia, dyrektor określa również wymiar godzin do „dyspozycji dyrektora” szkoły.

Pamiętać należy, że rozporządzenie definiuje również rodzaje zajęć, na jakie godziny te mogą być przeznaczone.

 

Z godzin do dyspozycji dyrektora mogą być realizowane następujące zajęcia:

a)     zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów,

b)     w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe – również na zajęcia związane z kształtowaniem kompetencji zawodowych,

c)     w przypadku liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz technikum, jeżeli kształcenie w zawodzie szkolnictwa branżowego tego wymaga – również na realizację przedmiotów w zakresie rozszerzonym.

Zajęcia z puli godzin „dyrektorskich” są zajęciami, o charakterze fakultatywnym i nie są obowiązkowe dla ucznia.

Jacek Jagiełło

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x