Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Awans zawodowy dla nauczycieli kontraktowych – nowe zasady

Awans zawodowy dla nauczycieli kontraktowych – nowe zasady

12:42 26-09-2022

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Awans zawodowy

W jaki sposób ścieżkę awansu od 1 września 2022 r będzie realizował nauczyciel posiadający stopień nauczyciela kontraktowego? W poprzednim artykule poświęconym zmianom w awansie zawodowym omówiłem procedury awansu dotyczące nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole. Dzisiaj zastanowimy się jak swoją ścieżkę awansu realizował będzie nauczyciel, który przed dniem 1 września 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego.

W jaki sposób ścieżkę awansu od 1 września 2022 r będzie realizował  nauczyciel posiadający stopień nauczyciela kontraktowego?

 

W poprzednim artykule (https://edurada.pl/artykuly/Awans-zawodowy-nauczycieli-od-1-wrze-nia-2022-nowe-zasady/) poświęconym zmianom w awansie zawodowym omówiłem procedury dotyczące nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole.

Dzisiaj zastanowimy się jak swoją ścieżkę awansu realizował będzie nauczyciel, który przed dniem 1 września 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego.

Spróbujmy zrobić to na konkretnym przykładzie.

 

Nauczyciel uzyskał stopień kontraktowego w sierpniu 2021 r. Następnie przepracował 1 rok jako kontraktowy? Czy od września 2022 r. może rozpocząć staż na mianowanego?

 

Otóż Ci  nauczyciele, którzy do 31 sierpnia 2022 r.:

  • uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego,
  • nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego,

stopień nauczyciela mianowanego uzyskują na starych zasadach. Przy czym, jeśli nauczyciel nie rozpoczął stażu na stopień mianowanego przed 1 września 2021 r., wówczas jego staż zostanie skrócony o rok.

W naszym przytoczonym przypadku: nauczyciel, którego dotyczy pytanie, będzie mógł rozpocząć staż na stopień mianowanego na starych zasadach, ale nie we wrześniu 2022 r.

 

Oznacza to, że:

  • rozpoczęcie takiego stażu będzie możliwe po upływie okresu zatrudnienia trwającego 2 lata – licząc od dnia uzyskania stopnia kontraktowego (w opisywanym przypadku – najwcześniej we wrześniu 2023 r.),
  • nauczyciel będzie musiał złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu wraz z planem rozwoju zawodowego w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć,
  • dyrektor będzie weryfikował i zatwierdzał plan rozpoczęcia stażu,
  • nauczycielowi zostanie przydzielony opiekun stażu,
  • po zakończeniu stażu nauczyciel będzie miał 7 dni na przedstawienie sprawozdania                z realizacji planu rozwoju zawodowego,
  • następnie nauczyciel będzie poddawany ocenie dorobku zawodowego.

Pamiętajmy, że w starej ścieżce awansu zawodowego istnieją okresy przerw w odbywaniu stażu – w przypadku nauczyciela kontraktowego okres przerwy wynosi 2 lata, aby móc rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego.

Uwaga: długość stażu na nauczyciela mianowanego w okresie przejściowym uległa skróceniu ale nie okres karencji, ten pozostał bez zmian i wynosi 2 lata.

 

To, jak długo potrwa staż w okresie przejściowym dla nauczyciela kontraktowego będzie zależało od następujących czynników:

  • jeżeli nauczyciel, który uzyskał awans po odbyciu w okresie przejściowym stażu na stopień nauczyciela kontraktowego w wymiarze 12 miesięcy, rozpocznie staż na mianowanego po 1 września 2022 r., to długość stażu zostanie skrócona do 9 miesięcy – jest to sytuacja szczególna i dotyczy tych nauczycieli, który realizowali awans na podstawie przepisów wprowadzonych prze minister Annę Zalewską.
  • Nauczycielowi, który nie rozpoczął stażu przed 1 września 2021 r. staż zostanie skrócony do 1 roku i 9 miesięcy.

Natomiast nauczyciel, który rozpoczął awans przed 1 września 2021 r. lecz do tego dnia nie uzyskał tego stopnia awansu,  staż odbywać będą w normalnym wymiarze  tj. 2 lata 9 miesięcy.

Zapraszamy na naszą nową stronę z ofertami pracy dla nauczycieli:

Praca dla nauczyciela

Jacek Jagiełło

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x