Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Czy wrócą emerytury nauczycielskie na starych zasadach?

Czy wrócą emerytury nauczycielskie na starych zasadach?

14:34 25-10-2021

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Prawo oświatowe , Zarządzanie Oświatą

Karta Nauczyciela w art. 88 cały czas zachowuje zapisy dotyczące przechodzenia nauczycieli na emeryturę bez względu na wiek. Niestety, przejście to jest obwarowane konkretnymi przesłankami, które nauczyciel korzystający z tego przepisu musi spełnić.

Karta Nauczyciela w art. 88 cały czas zachowuje zapisy dotyczące przechodzenia nauczycieli na emeryturę bez względu na wiek.

Niestety, przejście to jest obwarowane konkretnymi przesłankami, które nauczyciel korzystający z tego przepisu musi spełnić.

Jakie to przesłanki?

Nauczyciel:

  • posiada 30-letni okres zatrudnienia (okres składkowy i nieskładkowy) - na dzień 31 grudnia 2008 r.
  • posiada 20-letni staż pracy na stanowisku nauczyciela - na dzień 31 grudnia 2008 r.,
  • rozwiązał stosunek pracy,
  • nie przystąpił do OFE albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, na dochody budżetu państwa (art. 88 ust. 1 i 2a Karty Nauczyciela).

Praktycznym problemem jest tu spełnienie wskazanych warunków według stanu na 31 grudnia 2008 r. W efekcie obecnie zatrudnieni nauczyciele nie mogą już liczyć na emeryturę na starych zasadach.

Doniesienia medialne coraz częściej mówią o możliwości złagodzenia tego przepisu.  Związki zawodowe w ostatnim oświadczeniu szczególnie zwracają uwagę na swój postulat dotyczący przywrócenia zapisów art. 88 w starym brzmieniu, a więc pozwalającym na przechodzenie nauczycieli na emeryturę po przepracowaniu określonego czasu w szkole bez względu na wiek nauczyciela.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zareaguje strona rządowa na propozycje związków.

Zwróćmy jednak uwagę na pewną niezwykle istotną a pomijaną tu kwestię. Emerytura z art. 88 Karty Nauczyciela była liczona według starych, korzystniejszych zasad. Dlatego była ona dość atrakcyjnym rozwiązaniem dla zdecydowanej większości nauczycieli. Tymczasem w doniesieniach medialnych, tej kwestii nie poświęca się żadnej uwagi. Nie jest więc wykluczone, że nowe świadczenie będzie wypłacane według aktualnych zasad znacznie mniej korzystnych.

Jacek Jagiełło

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x