Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Dodatkowe zajęcia dla uczniów z Ukrainy

Dodatkowe zajęcia dla uczniów z Ukrainy

14:21 15-03-2022

Dla kogo: Dyrektorzy , Organy prowadzące

Kategoria: Prawo oświatowe , Zarządzanie Oświatą

Uczniowie przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym mogą korzystać z dodatkowych zajęć. Na jakich zasadach i w jakim wymiarze, tłumaczy nasz ekspert – Ewa Biernacka

Dla uczniów, którzy muszą uzupełnić np. różnice programowe z danego przedmiotu, organ prowadzący szkołę organizuje dodatkowe zajęcia.

 

Uczniowie przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym mogą korzystać z dodatkowych zajęć. Organ prowadzący na wniosek dyrektora szkoły organizuje w szkole dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego. Zajęcia te  prowadzone są indywidualnie lub w grupach w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego, nie niższym niż 2 godziny tygodniowo. Tygodniowy rozkład oraz wymiar tych godzin dodatkowych zajęć lekcyjnych ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, dyrektor szkoły, w której są organizowane te zajęcia.

 

Dla uczniów, którzy muszą uzupełnić np. różnice programowe z danego przedmiotu (nie tylko z języka polskiego - stwierdza to nauczyciel prowadzący dane zajęcia), organ prowadzący szkołę organizuje w szkole dodatkowe zajęcia wyrównawcze w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z tego przedmiotu. Są one prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Tygodniowy rozkład dodatkowych zajęć wyrównawczych ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, dyrektor szkoły, w której są organizowane te zajęcia. Łączny wymiar godzin zajęć lekcyjnych, nie może być wyższy niż 5 godzin tygodniowo w odniesieniu do jednego ucznia.

 

 

 

Podstawa prawna: (§ 18,19,20) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1655),

Ewa Biernacka

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x