Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Motywacja, czyli co?

Motywacja, czyli co?

13:02 26-11-2020

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Wychowanie , Rozwój osobisty

Tyle się mówi dzisiaj o motywacji, że i Edurada postanowiła dorzucić swoje „trzy grosze”. Zapraszamy do artykułu, z którego dowiecie się, czym tak naprawdę jest motywacja i na czym polegają jej mechanizmy.

Słowo „motywacja” pochodzi z języka łacińskiego (łac. ‘moveo’, ‘movere’) i oznacza ‘wprawiać w ruch’, ‘popychać’, ‘poruszać’, ‘dźwigać’. „Motywacja” to jakby połączenie dwóch słów: motyw i akcja, a więc trzeba podjąć jakieś działanie i dążyć do określonego celu. Nie istnieje jednoznaczna definicja motywacji. Istnieją różne ujęcia teoretyczne oraz definicje tego pojęcia. Można w wielu z nich wskazać na kilka elementów wspólnych, motywowanie to określenie wszystkich procesów zaangażowanych w inicjowanie, ukierunkowywanie i utrzymywanie fizycznych oraz psychicznych aktywności człowieka. Formy motywacji są różne, ale wszystkie one obejmują procesy umysłowe, które pobudzają, pozwalają na dokonanie wyboru i ukierunkowują zachowanie. Za formalnego twórcę koncepcji motywacji uznaje się amerykańskiego psychologa Roberta Woodwortha. Natomiast w sferze badań empirycznych – Edwarda Tolmana – autora behawioryzmu celowościowego. Mówiąc o motywacji, zwykle myśli się o przyczynach wszelkich działań, potrzebach, popędach i pobudkach zachowania. Oto przykładowe definicje motywacji:

-  Zachowanie ukierunkowane na cel (M. Armstrong).

-  Zestaw sił powodujących, że ludzie zachowują się w określony sposób (R.Griffin).

- Zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania zachowanie ludzi w procesie pracy (A.Pocztowski).

-  Chęć robienia czegoś, zależna od możliwości zaspokojenia przez to działanie jakiejś potrzeby danej jednostki (S.P. Robbins).

-  Bodziec, pobudka, zachęta do działania. Składa się na nią wszystko, co w płaszczyźnie werbalnej, fizycznej czy psychofizycznej skłania kogoś do reagowania działaniem (N. Stevenson C. Björklund).

-  Mechanizm psychologiczny, którego istotą jest uruchomienie, zorganizowanie i ukierunkowanie postępowania ludzkiego w taki sposób, by osiągnął on wytyczony cel (J. Moczydłowska).

-  Wewnętrzny stan emocjonalny człowieka stanowi zespół procesów inicjowania określonych czynności, wpływa na decyzje o ich podejmowaniu, przebiegu i osiąganiu celu (Z. Nieckarz).

-  Wewnętrzny proces, od którego zależy kierunek czynności pracownika oraz ilość energii, jaką jest on gotów poświęcić na realizację celów i zadań wyznaczających ów kierunek (M. Kopertyńska).

-  Motywacja związana jest z naturą fizjologiczną i psychiczną człowieka. Pozwala na zaspokajanie określonych jego potrzeb przez odpowiednie zachowania ukierunkowane na osiągnięcie określonego celu (Czerwiński 2004).

Reasumując, motywacja to „proces regulacji, który pełni funkcję sterowania czynnościami w taki sposób, aby doprowadziły one do osiągnięcia określonego wyniku” (Masłyk-Musiał, 2000). Jeśli motywację odnosi się do zachowań człowieka, to motywowanie jest zestawem ustawicznych działań menadżerskich ukierunkowanych na kształtowanie tych zachowań. Motywowanie opiera się na bezpośrednim włączeniu pracowników w działalność organizacji przy możliwie jak najlepszym wykorzystaniu ich umiejętności, kwalifikacji i uzdolnień w procesie realizacji celów (Mikrut, Tomasiewicz 2009). Warto podkreślić, mając na uwadze szczególną rolę menadżerów w procesie motywowania podwładnych, że wpływanie na postawy i zachowania ludzi w organizacji można realizować nie tylko bezpośrednio, ale też pośrednio przez swoją postawę (Oleksyn 2014). Tak więc postawa i zachowanie każdego menadżera jest bardzo ważna w kontekście skutecznego oddziaływania na motywacje pracowników.

Magdalena Kowalik – uczestniczka kursu kwalifikacyjnego

Redaktor portalu edurada.pl

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x