Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Ustawa o sygnalistach - przekleństwo czy błogosławieństwo?

Ustawa o sygnalistach - przekleństwo czy błogosławieństwo?

09:36 06-12-2021

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Zarządzanie Oświatą

W polskim sejmie procedowana jest obecnie ustawa, której zadaniem jest implementacja dyrektywy 2019/1937 Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UE. Od początku prac na tą ustawą wzbudza ona bardzo duże emocje.

W sejmie procedowana jest  obecnie  ustawa, której zadaniem jest implementacja dyrektywy 2019/1937 Parlamentu Europejskiego i Rady UE  w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UE. Od początku wzbudza ona duże emocje. Ładunek emocjonalny związany z tymi regulacjami wynika z naszej bolesnej historii, a może przede wszystkim, z niewłaściwego zrozumienia intencji twórców dyrektywy.

Większość dyrektorów szkół traktuje zobowiązania wynikające z projektu ustawy jako zło konieczne, które należy wdrożyć z tytułu nakazu prawnego. Tylko niewielka grupa zauważa korzyści i szanse, jakie pojawiają się w zawiązku z wprowadzaniem takiego rozwiązania. Jestem przekonany, że intencją twórców dyrektywy była zmiana sposobu pojmowania odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim są szkoły.

Chodzi o możliwość szerszego otwarcia się zarówno osób zarządzających jak i wszystkich pracowników szkół, na pozytywną wagę informacji zwrotnej. Informacji, która każdemu pozwoli uniknąć powielania błędów oraz da szansę na rozwój i samodoskonalenie.

Oczywiście wdrożenie formalne wszystkich zapisów dyrektywy jest obowiązkiem, ale oprócz podejścia do zagadnienia w sposób formalny, nadarza się doskonała okazja, aby rozszerzyć możliwości zespołów do poprawy komunikacji wewnętrznej, wykorzystania zalet informacji zwrotnej.

To może być rewolucja w pojmowaniu miejsca każdego członka zespołu szkolnego – może to być moment, od którego szkoła autentycznie stanie się wartością wspólną a informacja zwrotna okaże się doskonałym narzędziem budowania jakości organizacji.

Ważne jest również to, że w modelu opracowanym przez Instytut Kształcenia Eko-Tur, wspomniana komunikacja jest systemem „wczesnego zapobiegania”, który wyprzedza – a tym samym może skutecznie powstrzymywać – działania ujęte w procedurach sygnalistów. 

Kluczowym rozwiązaniem w naszym modelu jest danie możliwości przekazywania sobie nawzajem informacji, które mogą dotyczyć sytuacji, w których, czasem przez naszą niefrasobliwość, popełniamy różne błędy. A to z kolei pozwoli zabezpieczyć nas przed eskalacją błędu i tym samym sprawić, że w organizacji zafunkcjonuje zbiorowa odpowiedzialność za siebie nawzajem. Każdy z członków zespołu będzie miał możliwość wyrażać swoje wątpliwości, zanim będzie decydował się na wykorzystanie procedur przewidzianych w prawie o sygnalistach.

Przez podjęcie wcześniejszego dialogu wewnętrznego, z dużym prawdopodobieństwem będziemy w stanie rozładować sytuacje, które mogłyby być powodem wykorzystania systemu przewidzianego dla sygnalistów, a to byłaby już po części porażka naszych zespołów.

Model, który chcemy Państwu zaproponować pozwoli na wcześniejsze „rozbrajanie” sytuacji niewłaściwych, a tym samym umożliwi wcześniejsze reagowanie i podejmowanie działań zapobiegawczych. Oczywiście jesteśmy przygotowani na „twarde rozwiązania”, jeśli z jakiegoś powodu nie zadziała „system wczesnego ostrzegania”.

Myślę, że warto właśnie teraz głębiej zastanowić się, czy szkoła/placówka jest już na tym etapie rozwoju, aby podjąć wyzwanie i dać sobie nawzajem prawo do przekazywania informacji zwrotnych – my podczas naszych szkoleń na pewno możemy to Państwu znacznie ułatwić.

Siła tej informacji naprawdę może zdziałać bardzo dużo, trzeba tylko stworzyć właściwe warunki do jej funkcjonowania w naszych społecznościach. Jestem pewien, że gdy polubimy i właściwie zastosujemy informację zwrotną, to system sygnalistów, który teraz tworzymy, będzie bardzo rzadko wykorzystywany do przekazywania na zewnątrz informacji na temat łamania prawa w naszych szkołach.

Zapraszamy do konsultacji i skorzystania z oferty Instytutu Kształcenia Eko-Tur.

 

Jacek Jagiełło

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x