Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Uwaga! Alarm! Czym jest stopień alarmowy CRP i co oznacza wprowadzenie tych stopni dla szkół ?

Uwaga! Alarm! Czym jest stopień alarmowy CRP i co oznacza wprowadzenie tych stopni dla szkół ?

09:41 06-06-2022

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Bezpieczeństwo w szkole

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, dotyczącej systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy.

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, dotyczącej systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy.

Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Drugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i na Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Stopień CHARLIE–CRP, dotyczący bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Jak można było się spodziewać, w związku z aktualną sytuacją oraz wyzwaniami dla bezpieczeństwa RP, Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek Szefa ABW, podpisał nowe zarządzenia, które przedłużają obowiązywanie na terytorium całego kraju drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) do 30 czerwca 2022 r. do godz. 23:59.

Dla szkół oznacza to bezwzględny zakaz wstępu osób postronnych na teren szkoły, przedszkola czy placówki oświatowej.

Pamiętajmy, że osobami postronnymi są osoby inne niż:

  • uczniowie,
  • rodzice uczniów (opiekunowie prawni)
  • pracownicy szkoły.

To ważna informacja, bo zdarza się, iż niektórzy dyrektorzy szkół w zawiązku z obowiązywaniem stopnia BRAVO i CHARLIE ograniczają zupełnie dostęp do szkół również rodzicom, co nie ma uzasadnienia prawnego.

W informacjach przesłanych przez kuratoria do szkół znajduje się zobowiązanie do zgłaszania wszelkich incydentów naruszających ten zakaz. Poza tym należy zwracać uwagę na:

  • dziwnie zachowujące się osoby,
  • pozostawiony w miejscach publicznych bagaż,
  • podejrzanie wyglądające paczki,
  • samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych.

 

Zapraszamy na naszą nową stronę z ofertami pracy dla nauczycieli: https://pracadlanauczyciela.pl/

Jacek Jagiełło

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x