Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Zasiłek chorobowy dla pracownicy w ciąży w czasie kwarantanny – 100% czy 80%?

Zasiłek chorobowy dla pracownicy w ciąży w czasie kwarantanny – 100% czy 80%?

09:30 10-05-2021

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Księgowość i finanse , Zarządzanie Oświatą

W dobie pandemii wiele nieścisłości pojawia się w kwestii wypłaty zasiłków względem osób przebywających na kwarantannie. Inaczej wygląda sytuacja, gdy w trakcie izolacji pracownik może świadczyć pracę a inaczej, kiedy nie jest do tego zdolny. Co się dzieje w przypadku kobiet w ciąży? Czy należy im się 80% czy 100% zasiłku? O tym dowiecie się z artykułu Jacka Jagiełły.

Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.) reguluje sprawy związane z naliczaniem i wypłacaniem świadczeń pracowniczych z tytułu choroby i macierzyństwa. W dobie panującej nadal pandemii często zastanawiamy się, w jakiej wysokości przysługuje świadczenie pracownicy przebywającej na kwarantannie, która jednocześnie jest w ciąży?

W czasie kwarantanny lub izolacji pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru, pod warunkiem, że nie pracuje zdalnie.

W przypadku pracownicy będącej w ciąży, zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, w razie choroby i macierzyństwa miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy, o której mowa w art. 6 ust. 2 przypada w okresie ciąży.

W związku z powyższym należy jednoznacznie stwierdzić, że pracownica będąca w ciąży i przebywająca na kwarantannie, o ile nie świadczy pracy w sposób zdalny, uprawniona jest do zasiłku z tytułu niemożności wykonywania pracy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Pamiętajmy, że w art. 6 ust 2 ustawodawca zrównuje sytuację niezdolności do pracy z tytułu choroby z niemożnością wykonywania pracy:

1)     w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie  przepisów  o zapobieganiu  oraz  zwalczaniu  zakażeń  i chorób zakaźnych u ludzi;

1a) wskutek  poddania  się  obowiązkowi  kwarantanny,  izolacji w warunkach domowych  albo  izolacji,  o której  mowa  w przepisach o zapobieganiu  oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;.

Reasumując, niezależnie czy w okresie ciąży przypada niezdolność do pracy, czy też niemożność wykonywania pracy np. wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych, to miesięczny zasiłek będzie wynosił 100% podstawy wymiaru zasiłku.

 

Jacek Jagiełło

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x