Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Bezpieczeństwo dzieci

Bezpieczeństwo dzieci

08:45 02-06-2017

Kategoria: Prawa dziecka , Prawa i obowiązki w szkole , Bezpieczeństwo w szkole , Prawa rodziców

Trwa okres wycieczek szkolnych, przed nami wakacje – czy nasze dzieci podczas wakacyjnych wyjazdów będą bezpieczne? Jak o to zadbać nie będąc nadopiekuńczym?

Jestem rodzicem spokojnym, mającym zaufanie do swoich dzieci, przekonanym o ich dojrzałości i odpowiedzialności. Dobrze, będę szczera – bardzo się staram być takim rodzicem. Wierzę w dawanie dzieciom przestrzeni do bycia samodzielnym i przejmowania odpowiedzialności za siebie.

Niemniej zdaję sobie sprawę, że świat, w którym przyszło dorastać moim synom nie jest tym samym światem, w którym dorastałam ja. Mój świat był powolniejszy, spokojniejszy, czyhało w nim mniej zagrożeń i były one o wiele lepiej zdefiniowane, przewidywalne, a dzięki temu łatwiej było ich unikać. Dzisieszy świat zagraża w sposób o wiele bardziej perfidny, nieprzewidywalny i przypadkowy. Moi rodzice mieli pewnie łatwiej: nauczywszy mnie podstawowych zasad postępowania mogli być dość spokojni o moje bezpieczeństwo.

Niestety w XXI wieku spokój został chyba większości rodziców żegnających się ze swoimi dziećmi przed wyjazdem na szkolną wycieczkę czy na wakacyjny wypad skutecznie odebrany. Jak zatem przygotować siebie – i dzieci – do takich wyjazdów, aby obie strony były maksymalnie bezpieczne, a jednocześnie spokojne i zadowolone?

Ci z Państwa, którzy czytują moje artykuły zapewne domyślą się, że moją odpowiedzią jest – jak zwykle – rozmowa. O czym z młodym człowiekiem warto przed wyjazdem rozmawiać?

- Jasno i otwarcie mówić o możliwych zagrożeniach. Nie po to, aby straszyć, ale po to, by uświadamiać. Chcemy, aby córka zdawała sobie sprawę, że nie każdy nowopoznany młody człowiek jest szczery i godny bliższego poznania – ale nie chcemy zbudować w niej przekonania, że wszyscy mężczyźni czyhają na jej cnotę. Chcemy, aby młodzież zdawała sobie sprawę z zagrożeń podczas imprez masowych po to, aby natychmiast reagowali na niepokojące zachowania czy sytuacje – ale nie chcemy rozwijać w nich paranoi, że nigdzie nie jest bezpiecznie i wszędzie czają się terroryści. Podsumowując: ważne, aby nasze dziecko zdawało sobie sprawę z zagrożeń, jakie we współczesnym świecie mogą się pojawić, ale jednocześnie nie straciło radości życia i umiejętności cieszenia się wyjazdem, byciem z przyjaciółmi i beztroską zabawą.

- Ustalić procedury działania w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń. Czy nasze dziecko wie, jak wezwać pomoc w przypadku zagrożenia czy wypadku? Czy wie do kogo, kiedy i jak się zwrócić? Czy wie gdzie uciekać, jak się schronić, jak się bronić? To na pewno trudne rozmowy, ale warto je odbyć – oby omawiane umiejętności nigdy nie okazały się potrzebne!

- Ustalić obopólnie akceptowalną formę i częstotliwość kontaktu i „meldowania się”. Tutaj wszystko zależy od naszych potrzeb i naszej relacji. Czy wystarczy nam, jak za dawnych czasów, telefon raz w tygodniu z przekazem „kochane pieniążki przyślijcie rodzice”? Czy wolelibyśmy smsa, za to częściej? Dobrze byłoby, aby inicjowanie kontaktu pozostawić w rękach dziecka – to ono jest w nowym miejscu, zajęte wypoczywaniem i rozrywkami, niech więc samo zadecyduje kiedy może się do nas odezwać. Warto jednak jasno określić nasze minimalne oczekiwania: jeśli nie odezwiesz się w przeciągu trzech dni, daję sobie prawo do zadzwonienia, bo będę się niepokić.

Nie jest łatwo być rodzicem w XXI wieku, nie jest łatwo patrzeć, jak dziecko wyjeżdża bez nas, pod opieką innych, a nawt zupełnie bez opieki… Upewnijmy się więc, że zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby nauczyć je bezpiecznych zachowań i … niech się świetnie bawi!

Pozdrawia Państwa matka z niecierpliwością oczekująca na powrót dwóch synów z zielonej szkoły…

Karolina Isio-Kurpińska

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x