Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Bezpieczeństwo w szkole – zadania dyrektora część 5

Bezpieczeństwo w szkole – zadania dyrektora część 5

09:18 24-10-2019

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Prawa i obowiązki w szkole , Bezpieczeństwo w szkole

A jak mają się szkolne realia w stosunku do zdrowia psychicznego? Jakie zasady ochrony zdrowia psychicznego może wdrażać w swojej szkole dyrektor i w jakiej formie?

Poprzednie części artykułu znajdą Państwo tutaj i tutaj oraz tutaj i tutaj.

 Nie można zapomnieć o jeszcze jednym aspekcie związanym z cyfryzacją. Są to przepisy związane z ochroną danych osobowych uczniów jak i pracowników szkoły. Tak zwany „wyciek” danych z placówki może mieć dla dyrektora niemiłe konsekwencje. Dlatego istotnym zadaniem dyrektora jest oddelegowanie właściwej osoby, która będzie administratorem zbioru danych i nie udostępni ich osobom do tego nieupoważnionym.

Osobiście chciałam zauważyć jeszcze dwa elementy bezpieczeństwa, o których żaden przepis dosłownie nie powie, a które dla dyrektora a w zasadzie dla każdego człowieka, niezależnie od wieku czy miejsca przebywania stanowią ważne czynniki poczucia bezpieczeństwa. Po pierwsze tak zwane zasady zachowania się, reguły przebywania np. w szkole. Co należy do obowiązków ucznia, jakie poniesie konsekwencje, gdy złamie reguły postępowania. Nic nie budzi większego lęku niż niepewność, brak znajomości lub rozumienia zasad. Uczeń, który zna reguły, obowiązki i  miejsce, w którym przebywa lepiej czuje się w szkole, zatem czuje się bezpiecznie. Gdy czuje się bezpiecznie, zachodzi u niego proces uczenia się. Chce zadawać pytania, nie boi się popełniać błędów, przyjmie konstruktywną krytykę. Po drugie relacje rówieśnicze w szkole oraz relacje z nauczycielami. Jeżeli uczeń czuje się wyobcowany, nie ma wsparcia grupy czy czuje się bezpiecznie w szkole? W większości przypadków motywacja do nauki spada, a widoczna jest silna ochrona samego siebie. A relacje z nauczycielem? Czy one nie mają wpływu na poczucie bezpieczeństwa? Uczeń, który czuje się ważny, wartościowy i doznaje zwykłej ludzkiej życzliwości ze strony nauczyciela, po prostu czuje się dobrze w swojej szkole. Czuje się bezpiecznie będąc sobą. Wydaje mi się, że wprowadzenie przez dyrektora przyjaznego klimatu szkoły jest jednym z najważniejszych elementów powodzenia dziecka w szkole.

Problematyka bezpieczeństwa w środowisku szkolnym znalazła się w ciągu ostatnich latach w centrum zainteresowania rodziców uczniów, władz oświatowych, ekspertów i specjalistów pedagogicznych. Współczesna szkoła to miejsce bardzo szybkich, dynamicznych zmian, czasami trudnych do przewidzenia. Dlatego rola dyrektora szkoły w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa jest bardzo ważna. Bezpieczna szkoła to szkoła kompetentnego dyrektora i jego pracowników. Dlatego dyrektor i jego kadra pedagogiczna powinna na bieżąco aktualizować i pogłębiać wiedzę na temat bezpieczeństwa w środowisku szkolnym. Systematyczna ewidencja i analiza  zdarzeń w szkole oraz eliminacja zagrożeń przynosi wymierne efekty w postaci choćby zmniejszonej liczby wypadków. Właściwa reakcja dyrektora szkoły oraz pracowników szkoły adekwatna do zaistniałego zdarzenia oraz powiadomienie w razie potrzeby stosownych instytucji - dają gwarancję, że podjęte działania będą skuteczne,  czyli zapewnią bezpieczeństwo.

Wywiązanie się z ogromnej ilości wymogów nakładanych przez administrację rządową i jej poszczególne departamenty jest nie lada wyzwaniem dla każdego, kto podejmuje się prowadzenia placówki edukacyjnej. Temat bezpieczeństwa i jego wieloaspektowość w szkole sprawia, że dyrektor nie zawsze jest w stanie spełnić je wszystkie, ale na pewno stara się i podejmuje próby.

Małgorzata Dąbrowska

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x