Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Co po gimnazjum? Zastanów się już teraz

Co po gimnazjum? Zastanów się już teraz

08:13 28-06-2018

Dla kogo: Rodzice

Kategoria: Wychowanie , Rozwój osobisty

IV etap edukacyjny to szkoły ponadgimnazjalne, czyli trzyletnie liceum i szkoła zawodowa, oraz czteroletnie technikum. Pierwszy krok do podjęcia decyzji o wyborze szkoły, to odpowiedź, czy gimnazjalista chce kształcić się w liceum, technikum czy szkole zawodowej.

Wybór szkoły powinien być zgodny z zainteresowaniami, predyspozycjami i zdolnościami ucznia. W procesie podejmowania decyzji należy uwzględnić również informacje płynące z rynku pracy, czyli prognozy dotyczące zatrudnienia w poszczególnych zawodach i obszarach gospodarki. O czym uczeń musi wiedzieć dokonując wyboru szkoły:

- jaki jest system kształcenia;
- jaki jestem: zainteresowania, predyspozycje psychofizyczne, stan zdrowia, zdolności;
- co wiem o zawodach: zakres obowiązków, czynności zawodowe, wymagania, kwalifikacje -  jak je zdobywać;
- jaki jest rynek pracy: lokalny i zagraniczny.
Wybierając szkołę gimnazjalista i jego rodzice powinni zwrócić uwagę na poziom kształcenia, osiągnięcia uczniów, rodzaj oferowanych zajęć, ogólną atmosferę oraz opinię w środowisku lokalnym.

Wybór liceum, to także decyzja czy lubiane przez ucznia przedmioty będą nauczane w zakresie rozszerzonym. Ważne też jest to, żeby szkoła dawała możliwość podjęcia decyzji o ich wyborze pod koniec pierwszej klasy. Liceum ogłaszając rekrutację, informuje, czy kandydat musi zadeklarować swój wybór przedmiotów rozszerzonych przed rozpoczęciem nauki już na etapie rekrutacji, czy może to zrobić pod koniec nauki w pierwszej klasie.

Należy sprawdzić, czy wybrane liceum ma w swojej ofercie przedmioty rozszerzone, te preferowane przez ucznia. Każde liceum ogłaszając rekrutację, ma obowiązek podać, jakich przedmiotów lub grupy przedmiotów będzie się można w nim uczyć w zakresie rozszerzonym.

Wybierając szkołę warto się zastanowić, jaką uczelnię i jaki kierunek uczeń chce studiować w przyszłości. Jakie przedmioty bierze pod uwagę uczelnia, przyjmując studentów? Dlatego, należy uczyć się tych przedmiotów w zakresie rozszerzonym.

Należy także zwrócić uwagę, jakie w liceum są możliwości zmiany przedmiotu nauczanego w zakresie rozszerzonym, już po dokonaniu wyboru (kiedy najpóźniej jest to możliwe, jak wygląda uzupełnianie różnic programowych, na jaką pomoc szkoły można w tym zakresie liczyć).
Nie bez znaczenia jest odległość od domu, chociaż warto rozważyć dojazd do szkoły, w której młody człowiek mógłby znaleźć większe perspektywy dla własnego rozwoju.

Maria Stawska- Edukator IK EKO-TUR, wieloletni nauczyciel szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, doradca metodyczny. Od ponad dziesięciu lat certyfikowany edukator współpracujący z placówkami doskonalenia nauczycieli. Prowadzi szkolenia z zakresu ewaluacji, podstawy programowej, przepisów prawa oświatowego dla nauczycieli

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x