Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ COVID-19 w szkole – co się stanie, jeśli w szkole pojawią się zakażone osoby?

COVID-19 w szkole – co się stanie, jeśli w szkole pojawią się zakażone osoby?

09:17 22-09-2020

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Bezpieczeństwo w szkole

Co się stanie, jeśli na terenie szkoły zostanie odkryte ognisko zakażenia COVID-19? Czy szkoła zostanie poddana kwarantannie? Zostanie wdrożone zdalne nauczanie? W końcu – komu zostaną zrobione testy?

  • W przypadku stwierdzenia zakażenia u uczniów lub pracowników szkoły państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. Wyniki dochodzenia epidemiologicznego decydują o zakresie dalszych działań.
  • Pamiętajmy, że zmiana nauki na jakikolwiek inny tryb nauczania, np. zdalny lub hybrydowy wymaga zgody organu prowadzącego oraz pozytywnej opinii SANEPIDU, a więc samo odkrycia ogniska zakażeń nie oznacza jeszcze kwarantanny dla całej szkoły i natychmiastowej zmiany sposobu  nauczania.
  • Osoby, które spełniają kryteria bliskiego kontaktu (tzw. styczności) z osobą chorą lub zakażoną są obejmowane kwarantanną. Natomiast osoby, które miały kontakt o charakterze innym niż styczność są obejmowane nadzorem epidemiologicznym.
  • Osoby skierowane na kwarantannę ze względu na bliski kontakt z osobą zakażoną otrzymują poprzez aplikację telefoniczną zaproszenie na pobranie w 10 lub 11 dniu kwarantanny wymazu z nosogardła w mobilnym punkcie pobrań (drive thru).
  • W przypadku osób, które ze względu na brak samochodu lub z innych powodów nie mogą skorzystać z tego rozwiązania, kwarantanna automatycznie zakończy się maksymalnie po 14 dniach bez wykonywania badań.
  • To oznacza, że nie przewiduje się pełnego testowania pod kątem zakażeń na terenie szkoły, w której pojawi się ognisko zachorowań na COVID-19.

Anna Kozimor-Cyganik

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x