Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Dialog międzypokoleniowy w edukacji wczesnoszkolnej

Dialog międzypokoleniowy w edukacji wczesnoszkolnej

08:27 30-05-2014

Dla kogo: Nauczyciele

Kategoria: Wychowanie

Czy jesień życia może współgrać z wiosną życia? Przekonałam się, że jak najbardziej,... w pięknej harmonii i wyjątkowo twórczo.

Rok 2012 został ogłoszony przez radę Europy Rokiem Solidarności Międzypokoleniowej,

stąd zrodził się pomysł wzięcia udziału w projekcie „Generations school”. Jego naczelną ideą jest zorganizowanie spotkania przedstawicieli pokoleń, które dzielą lata. Zaprosiłam do swojej klasy 70 i 80- letnich seniorów, wybrałam byłych nauczycieli, którzy tak dawno nie byli w szkole wśród dzieci, na zajęciach...  Moi uczniowie mieli dziewięć i dziesięć lat. Spotkanie pokoleń, wymiana doświadczeń i wzajemne uczenie się od siebie – taki był główny zamysł tego projektu, realizowanego w wielu europejskich krajach, między innymi w Polsce.

 Kiedy dostojni seniorzy dotarli do szkoły i zasiedli w fotelach, drugoklasiści zaśpiewali specjalnie dla nich przepiękną, nostalgiczną „Piosenkę o Jarocinie”. Łzy w oczach przybyłych, wzruszenie oraz radość i emocje dzieci przy wykonywaniu tego utworu były wyjątkowe. Dalej uczniowie „porwali gości” do klasy i tam dowiedzieli się wielu ciekawych historii z ich życia. Opowieści przeplatane były zdjęciami, pamiątkami, a przede wszystkim uśmiechem i ciepłem, jakie emanuje od starszych ludzi, którzy tak pięknie i zwyczajnie zarazem rozmawiali z dzieciakami o życiu w innych realiach i odległej rzeczywistości.

Potrzeba ruchu, tak istotna dla dziecka w młodszym wieku szkolnym, zrealizowała się podczas zabaw muzyczno-ruchowych z udziałem młodszych i starszych. Najpierw dzieci nauczyły wesołej zabawy gości, później role odwróciły się. Seniorzy uczyli swoich zabaw muzyczno-ruchowych. Czy współczesne dziecko, dziecko ery komputera i laptopa może dobrze bawić się przy zabawie sprzed pięćdziesięciu lat? Zdecydowanie TAK! Wszyscy zresztą bawili się fantastycznie. Może pewna różnica dotyczyła tempa i intensywności podskoków, obrotów i innych zawirowań w trakcie zabaw. Po tym „szaleństwie” (zwłaszcza dla seniorów), przyszedł czas na kolejną porcję refleksji, opowiadań, wspomnień i niespodzianek. Goście podarowali dzieciakom własnoręcznie haftowane serwetki (na pamiątkę spotkania) oraz małe co nieco, czyli pyszne, własnoręcznie upieczone ciasteczka z cukrem. Nigdy nie zapomnę ciszy, jaka zapadła, gdy wszyscy pałaszowali te łakocie. Satysfakcja mistrzyni wypieków była ogromna.

Było to fascynujące spotkanie osób z różnych epok i pokoleń, zwyczajne, a jednocześnie pasjonujące, budujące relacje międzyludzkie, wychowujące dzieci, które uczą się poprzez zabawę szacunku dla starszego człowieka, dające seniorom wiarę w sens „jesieni życia”, jej przesłania, które umożliwia ustawiczne kształcenie młodych ludzi, ze szczególnym akcentem na bycie potrzebnym.

Organizując to spotkanie nie przypuszczałam, że wezmę udział w chyba najwartościowszej lekcji wychowawczej, jaką kiedykolwiek przeprowadziłam, która niosła ponadczasową wartość, jaką jest człowiek i jego głęboka relacja z innymi, a której nie odda  monitor żadnego komputera, laptopa czy innego cudeńka techniki.

 Grażyna Tobolska - z wykształcenia magister nauczania początkowego. Od 29 lat pracuje w tej samej szkole podstawowej z dziećmi kl. 1 – 3. Swoich uczniów traktuje podmiotowo, stara się z całych sił wspomagać ich rozwój. Kocha i wymaga. W zamian otrzymuje sympatię i przywiązanie, które są bezcenne i mobilizują ją do twórczych poszukiwań, wspomagają rozwój osobisty, wyzwalają energię, dając przy tym poczucie dobrze wypełnionego obowiązku.

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x