Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Dlaczego warto planować?

Dlaczego warto planować?

10:04 21-01-2020

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Rozwój osobisty , Zarządzanie Oświatą

Planujemy świadomie lub nie, intuicyjnie, krótkofalowo lub długofalowo, perspektywicznie. Planowanie wprowadza ład, porządek, organizację w dążeniu do realizacji podejmowanych działań.

Czy możemy przejść przez życie nie planując? Mając już za sobą pewne doświadczenie życiowe i zawodowe jestem przekona, że nie. Planujemy świadomie lub nie, intuicyjnie, krótkofalowo lub długofalowo, perspektywicznie. Planowanie wprowadza ład, porządek, organizację w dążeniu do realizacji podejmowanych działań. W rodzinie z najbliższymi planujemy wakacje, większe wydatki, remonty, szkoły dla dzieci, a w dalszej perspektywie ich przyszłość. W szkole jak nauczyciele projektujemy swoją ścieżkę rozwoju zawodowego, pracę wychowawczą, współpracę z rodzicami, organizację wycieczek, uroczystości szkolnych. Opracowanie planu działania nie jest więc stratą czasu, jeśli dzięki temu czujemy się spokojni, pewni siebie i widzimy konkretne korzyści.

Czasami jednak warto podejmować spontaniczne decyzje, niezaplanowane.  Dla niektórych mogą okazać się one szalonymi. Życia jednak nie można do końca zaplanować, ale planować należy.

Planowanie działalności i rozwoju dowolnej jednostki, na każdym szczeblu organizacyjnym jest podstawą realizacji celów stawianych przez tą jednostkę.

Plan to sposób organizowania, czyli dobrego wykorzystania czasu jakim dysponujemy. To przewidywanie zdarzeń i stanów rzeczy, na które chcemy mieć wpływ. Planowanie to zatem, praca koncepcyjna i proces. Plan zaś, to struktura składająca się z przyjętych przez zespół planistyczny przyszłych stanów rzeczy, sposobów działania, osób odpowiedzialnych za realizację zadań w dokładnie wyznaczonych terminach, czyli decyzja.

Planowanie rocznej pracy w szkole to kluczowy aspekt sprawnego zarządzania szkołą, to proces decyzyjny, w którym wybiera się najbardziej odpowiednią strategię, mając
w perspektywie osiągnięcie celu, sukcesu.

Planowanie rocznej pracy szkoły jest niezwykle ważne, a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że   najważniejsze w organizacji pracy szkoły, w sprawnym jej zarządzaniu przez dyrektora. Dyrektor, który pełni w szkole wiele ról; lidera, przywódcy, organizatora, pracodawcy, motywatora, a przede wszystkim kreatora zmian bez dobrego planowania nie sprosta wyzwaniom stojącym przed współczesną szkołą.

Jakość zarządzania szkołą wynika z dobrego planowania pracy szkoły, bowiem szkoła jest tą instytucją, w której niemal stale występuje sprzeczność interesów poszczególnych grup: dyrektora, nauczycieli, uczniów, rodziców, organu prowadzącego i kuratorium.

Iwona Bożym - uczestniczka Kursu Zarządzania Oświatą organizowanego przez Instytut Kształcenia EKO-TUR, Niepubliczną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli 

Redaktor portalu edurada.pl

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x