Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Dzieci z zaburzeniami łączonymi

Dzieci z zaburzeniami łączonymi

08:34 15-10-2014

Kategoria: Recenzje

Coraz więcej wśród naszych uczniów dzieci z dysfunkcjami, wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w szkole. Oto pozycja, która stanowi wsparcie merytoryczne dla … nauczyciela i rodzica.

Do lektury tej książki zachęciła mnie koleżanka trenerka. Przygotowywałam się akurat do szkolenia i potrzebowałam szybkiego przypomnienia treści. W bibliotekach jest wiele podręczników, przewodników i poradników na ten temat. Dlaczego w takim razie warto sięgnąć akurat po tę lekturę?

Sposób napisania tej książki jest bardzo przystępny, pozwala łatwo wyłożyć  problemy bez zbędnych terminów naukowych. Każda dysfunkcja jest jasno  rozpisana w powtarzalnym systemie. Autor odwołuje się do  życia codziennego i  własnych doświadczeń. Język książki jest empatyczny, lecz nie ulega roztkliwieniu nad przypadłościami dzieci z dysfunkcjami. Książka jest napisana w prosty sposób i to jest chyba kluczem do jej sukcesu jakim jest niewątpliwie dla czytelnika możliwość zrozumienia dzieci z dysfunkcjami. Po lekturze tej pozycji czuję się przygotowana i wiem czego mogę się spodziewać. To co bardzo mi się spodobało, to atmosfera książki. Wraz z dalszą lekturą, byłam coraz bardziej przekonana, że pomoże mi ona sprostać wymaganiom jakie nakłada na mnie dzisiejsza szkoła. Autor potrafi wzbudzić w czytelniku współodpowiedzialność za losy podopiecznych i w jakiś nieuchwytny sposób zmotywować do pracy, pokazać, że metody są możliwe do zastosowania i dają efekty. Cała treść tej książki tchnie optymizmem mimo tak wielu trudnych spraw jakie porusza.

Czego możemy się z niej dowiedzieć, konkrety:
- przyczyny powstawania zaburzeń oraz ich klasyfikacja – ADHD, trudności w nauce, dysleksja, zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia opozycyjno – buntownicze, spektrum autyzmu, zespół Aspergera, zaburzenia SI, tiki i zespół Tourette’a,
- nawiązywanie relacji z dziećmi z zaburzeniami
- wyszczególnione zaburzenia i ich wpływ na zachowanie dziecka (konkretne zachowania)
- dobre rady, wskazówki do pracy z dziećmi z dysfunkcjami
- jak zaplanować terapię i co powinna ona zawierać
- informacje o lekach – czym są, jak działają.

Polecam książkę każdemu – nauczycielowi, rodzicowi. Będzie świetna czy jako podstawa wiedzy o zaburzeniach i dysfunkcjach, czy też jako powtórka i spojrzenie na tę kwestię nie z naukowego ale z codziennego punktu widzenia .Otwiera oczy.

Tytuł publikacji: Dzieci z zaburzeniami łączonymi
Autor publikacji: Tony Attwood   , Martin L. Kutscher   , Robert R. Wolff 
Wydawnictwo, rok K.E. Liber, maj 2007

Dorota Rokicka

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x