Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ e-matematyka dla każdego i za darmo

e-matematyka dla każdego i za darmo

08:53 25-06-2020

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Dydaktyka , Dobre praktyki

Wiesław Ziaja, nauczyciel z Chmielnika jest twórcą internetowego serwisu e-zadania.pl, w którym za darmo uczy matematyki. Serwis zawiera filmiki, na których można śledzić rozwiązywanie zadań. W ciągu ostatnich trzech lat nauczyciel osobiście nakręcił i zmontował ich tysiące.

W każdym filmie cierpliwie tłumaczy swoim widzom jak radzić sobie z różnymi przykładami. „Dowodzenie twierdzeń“, „Funkcje wymierne“, „Kombinatoryka“ to tytuły wybranych materiałów. Serwis finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i m.in. dlatego pozostaje darmowy. W listopadzie zeszłego roku, jako pierwszy polski serwis internetowy e-zadania.pl zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie MEDEA Awards 2011. Celem konkursu jest wspieranie innowacyjności i honorowanie najlepszych projektów edukacyjnych wykorzystujących media i multimedia. W 2011 roku po raz pierwszy kapituła MEDEA Awards zauważyła polskie inicjatywy - projekt gigantycznej firmy Young Digital Planet oraz e-zadania.pl - filantropijną działalność nauczyciela matematyki z Chmielnika. Na podium znalazł się obok BBC News, BBC Learning English, Nafta Films, eMedia Interactive.

Na co dzień „profesor“ Ziaja uczy matematyki w szkołach w Chmielniku i w Rzeszowie. Jest zwolennikiem idei „Otwartych Zasobów Edukacyjnych“ czyli darmowego dostępu do edukacyjnych treści w internecie.

Portal działa od września 2009 roku. Jego celem jest ułatwienie nauki matematyki na poziomie gimnazjalnym i licealnym tysiącom uczniów na raz. W każdym filmie, nauczyciel, czyli Wiesław Ziaja po kolei tłumaczy kolejne etapy rozwiązywania zadania, powołując się na niezbędne definicje i wzory. Akcję można zatrzymać, cofnąć, obejrzeć jeszcze raz, by wszystko dokładnie zrozumieć. Każdy z filmów trwa około pół minuty, na jego przygotowanie potrzeba około pół godziny. Przed ubiegłorocznymi maturami e-zadania miały 2,5 mln odsłon miesięcznie i ok. 5-6 tys. unikalnych użytkowników. Od tego czasu liczba użytkowników lawinowo rośnie. W lutym było ich już 94 tysięcy.

Wiesław Ziaja szuka sposobów na finansowanie serwisu - od marca br. e-zadania.pl wspiera firma allegro. Do tego czasu Ziaja wydał na jego prowadzenie ok. 70 tys. zł z własnej kieszeni. W najbliższym czasie zamierza za niewielkie pieniądze stworzyć e-podręcznik do nauki matematyki.

Jego działalność komentowana jest szeroko w internecie na blogach, forach, portalach traktujących o multimediach i internetowej edukacji. Większość komentarzy można streścić jednym, krótkim cytatem: „czapki z głów“.

autor: Paulina Wajszczak
źródło: www.kampaniespoleczne.pl

Agnieszka Jarzębska

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x