Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Eko – szkoła. Warto rozmawiać o… energetyce

Eko – szkoła. Warto rozmawiać o… energetyce

10:20 13-11-2012

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

„Na energii opiera się nasza cywilizacja” – to oczywiste stwierdzenie powinno w XXI wieku wywołać wiele pytań o pochodzenie energii, o jej przyjazność środowisku, o jej dostępność i koszt. Świadomość wagi energii w naszym życiu staje się obecnie niezwykle istotna.

Pojawia się pomysł, aby nauczyciele włączyli wiedzę o energetyce i świadomej konsumpcji energii do swoich zajęć. Ośrodek Kształcenia Nauczycieli Eko Tur i Instytut na rzecz Ekorozwoju przygotowali specjalne szkolenia z zakresu problematyki nowoczesnej energetyki. 

Na świecie widoczne są dążenia do rozpraszania źródeł wytwarzania energii poprzez włączenie obywateli i lokalnych społeczności do procesu produkowania energii z jej odnawialnych źródeł. Wokół nas powstają farmy wiatrowe, na budynkach montowane są panele słoneczne, wykorzystuje się pompy ciepła, energię geotermalną oraz wodną. Poszukuje się nowych technologii odzysku energii z odpadów, czy ścieków. Energię można oszczędzać w domu, biurze, szkole, w przedsiębiorstwie, w transporcie – po prostu wszędzie.

Współczesna młodzież, będzie w przyszłości graczem rynku energii. Jest wielce prawdopodobne, że teraźniejsi uczniowie, za parę lat jako dorośli ludzie, staną się prosumentami energii, czyli jednocześnie jej producentami i odbiorcami. Powinni mieć świadomość oszczędzania energii  nie tylko po to, by płacić niższe rachunki, ale winni mieć na uwadze także mniejsze zużycie zasobów naturalnych i czystsze powietrze wokół nas. Należy ich do tej roli solidnie przygotować. W związku z tym bardzo istotne staja się zadania szkoły, polegające na kształtowaniu odpowiedniej świadomości  problematyki energetyki, jej konsumpcji i wpływu na środowisko. Nauczyciel powinn pomoc młodym ludziom w zrozumieniu funkcjonowania rynku energii i sposobów jej wytwarzania, jak również odpowiedzialnego korzystania z niej.    

Instytut na rzecz Ekorozwoju od wielu lat zajmuje się promowaniem energetyki przyjaznej środowisku wśród decydentów, polityków, samorządów i urzędników. Jako organizacja ekologiczna, InE widzi potrzebę przebudowy modelu energetyki opartej na węglu na energetykę w przeważającym stopniu bazującą na odnawialnych źródłach energii z szerokim programem jej oszczędzania. Instytut obserwuje jednocześnie konieczność  podnoszenia świadomości ekologicznej Polaków, w tym również uczniów. Jak wynika z prowadzonych przez dwie dekady badań, świadomość ekologiczna w Polsce jest w porównaniu z krajami Europy zachodniej niska. Niestety, również polscy uczniowie nie wyróżniają się dużą świadomością ekologiczną, a wiedza o energetyce opartej na odnawialnych źródłach energii jest niewielka. 

Obecnie Instytut na rzecz Ekorozwoju włączył do swoich działań szkolenia dla nauczycieli  i rad pedagogicznych z zakresu energetyki przyjaznej środowisku, funkcjonowania rynku energii oraz zrównoważonego korzystania z energii.

Z naszych obserwacji wynika, że rynek energii będzie się zmieniał. Poprzez szkolenia chcemy przekazać nauczycielom naszą wiedzę i doświadczenie, tak aby mogli przygotować uczniów do świadomego uczestnictwa w nowoczesnym rynku energii. Uważamy, że nauczyciele powinni nauczyć świadomego konsumowania energii. Nasze szkolenia oparte zostały na cyklu broszur opracowanych w ramach projektu ”Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat”. Zapraszamy wszystkich nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swej wiedzy z problematyki energetyki, tak aby wzbogacić i uatrakcyjnić zajęcia z uczniami – mówi dr Andrzej Kassenberg prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Szkolenia „Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat” organizowane są wspólnie z Ośrodkiem Kształcenia Nauczycieli Eko Tur, który od lat proponuje nauczycielom nowatorskie szkolenia.

Monika Jaromin

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x