Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Ewaluacja – badanie przereklamowane

Ewaluacja – badanie przereklamowane

15:49 12-09-2018

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Ewaluacja w szkole , Zarządzanie Oświatą

Ewaluacja: zbędne działania, które nie wnoszą niczego do pracy szkoły? Zło konieczne, wynikające z prawa oświatowego? Jak należy podejść do tego zagadnienia?

Wielu dyrektorów słysząc termin „ewaluacja” wzrusza ramionami w geście dezaprobaty, część stwierdza, że to zbędne działania, które nie wnoszą niczego do pracy szkoły….Jeszcze inni traktują ewaluację jako konieczność wynikającą z przepisów prawa oświatowego.  Jak zatem należy podejść do tego zagadnienia?

Praktyka szkolna pokazuje, że ustawowe obowiązki wynikające z konieczności planowania i podsumowania działań szkoły w postaci wniosków z nadzoru pedagogicznego są realizowane we wszystkich szkołach i placówkach – i to powinno cieszyć ale…. No właśnie, czy wszyscy w jednakowym stopniu rozumieją istotę ewaluacji jako badania w działaniu?

Przywołam na chwilę brzmienie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2017 r. poz.1658)które określa, że Dyrektor szkoły lub placówki opracowuje na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego, który przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej i chociaż wiele Rad Pedagogicznych nie podsumowało jeszcze własnej działalności warto pamiętać, że plan nadzoru pedagogicznego powinien zawierać w szczególności:

- przedmiot ewaluacji wewnętrznej oraz termin jej przeprowadzenia;

- tematykę i terminy przeprowadzania kontroli przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówki;

- zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań

- plan obserwacji

- zakres monitorowania

Ponadto,  znajdujemy tam zapis, że  Dyrektor szkoły lub placówki we współpracy z innymi nauczycielami zajmującymi stanowiska kierownicze, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego:

1) przeprowadza ewaluację wewnętrzną i wykorzystuje jej wyniki do doskonalenia jakości pracy szkoły lub placówki;

2) ewaluację wewnętrzną przeprowadza się w odniesieniu do zagadnień uznanych w szkole lub placówce za istotne w jej działalności. I to jest kluczowe stwierdzenie, które  precyzuje cele i zadania wskazując priorytetowe aspekty działalności każdej szkoły i placówki.

Należy mieć świadomość, że celem ewaluacji jest przede wszystkim dostarczenie zainteresowanym podmiotom informacji o skuteczności podjętych przez nauczycieli działań, utrwalenie pożądanego zachowania lub poinformowanie jak poprawić to, co  niekorzystne, a także sformułowanie wniosków oraz rekomendacji, które będą stanowiły podstawę do udoskonalenia procesów edukacyjnych i wychowawczo-profilaktycznych.

Jak w odniesieniu do tych szczytnych celów ma się praktyka ewaluacyjna? Niestety często przybiera ona charakter ewaluacji pozorowanej czyli pseudoewaluacji. Oto jej odmiany:

Tandetna –polegająca na  szybkim zebraniu byle jakich informacji ale interpretacja zawsze jest  pozytywna

Towarzyska – oparta na osobistych kontaktach

 Masywna –powielanie informacji potocznych

 Wydumana –pozbawiona zbierania danych

Przelotna – oparta na powierzchownych wrażeniach

Wybielająca- ukrywająca braki

Spychająca – obliczona na odwlekanie decyzji o zmianie

Torpedująca – obliczona na zniszczenie systemu

Rytualna – wykonywana z nakazu bez zaangażowania

A jaki charakter miała ewaluacja w Państwa szkole/placówce?

Warto się nad tym zastanowić podsumowując pracę za rok szkolny 2017/2018, by uniknąć działań pozorowanych w kolejnym roku szkolnym. Zapraszam do refleksji i do realizacji badania w odniesieniu do działań każdego nauczyciela czyli tego, na co każdy nauczyciel ma wpływ, po to, by miał możliwość wprowadzenia zmiany w realizowanych działaniach – w przeciwnym wypadku szkoda czasu na takie badania.

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x