Facebook w edukacji zdalnej – z czego warto korzystać

Dziś polecamy przegląd ciekawych i wartościowych grup na portalu Facebook, z zasobów których warto skorzystać w systemie zdalnego nauczania.

Bożena Brzozowska

W czasach edukacji wykorzystującej najnowocześniejsze technologie nie zawsze wystarczy nam wiedzy, umiejętności i doświadczenia, aby sprawnie korzystać z możliwości, które niosą wirtualne zasoby – internetowe strony z materiałami –   nie tylko sensu stricto –  dydaktycznymi, zakładki, linki, filmiki, prezentacje, blogi. A do tego wirtualne muzea, zasoby biblioteczne, koncerty, wydarzenia kulturalne, webinaria, zajęcia na żywo z wykorzystaniem różnych komunikatorów. Jak się w tym odnaleźć?

Polecamy poniżej kilka grup facebookowych, których członkowie skupiają się wokół edukacji nowoczesnej, atrakcyjnej, realizowanej dla obu stron – nauczyciela i ucznia – z pasją, zaangażowaniem na wiele sposobów. Są to głównie fora otwarte, ale jednak adresowane do nauczycieli. Jako że Facebook żyje, zmienia się, nieustannie powstają nowe grupy,  zestawienie to jest raczej subiektywnym wyborem, niż przeglądem wszystkich  reprezentatywnych grup. Prezentujemy je poniżej wraz z aktywnymi linkami.

Nauczyciele języka polskiego –  jak nazwa wskazuje grupa skupia głównie nauczycieli języka polskiego i służy do wymiany inspiracji i pomysłów na zajęcia, przygotowanie lektur, wykorzystania w edukacji polonistycznej filmów i filmików oraz innych materiałów dydaktycznych. Obecnie liczy ponad 8,5 tysiąca członków.

https://www.facebook.com/groups/472707682917378/

Myślografia – grupa dla zwolenników uczenia wizualnego, które ułatwia uczenie, dokonali technikę, tempo i czyni proces atrakcyjnym i przyjemnym. Hasło przewodnie to „uczymy się i inspirujemy wzajemnie”. A pracować metodami graficznymi może nawet osoba, która uważa siebie za beztalencie artystyczne. Mnóstwo inspiracji, pomysłów i „gotowców” do wykorzystania na wszystkich zajęciach.

https://www.facebook.com/groups/myslografia/

Grafonotki – uczenie wizualne – sposoby przekładania trudnego języka podręcznikowego na zdecydowanie bardziej przyjazne dla mózgu notatki obrazkowe, które przemówią do ucznia. Blisko 4 tysiące członków.

https://www.facebook.com/groups/1767143003595957/

Pedagog do zadań SPECJALNYCH – miejsce  poświęcone specjalistom – pedagogom, nauczycielom, pedagogom specjalnym, psychologom, terapeutom, którzy chcą podzielić się doświadczeniami nabytymi podczas pracy z dziećmi – w domu, żłobku, klubie malucha, przedszkolu, szkole. Mnóstwo artykułów, porad, w tym „jak zrobić coś z niczego”, filmików, pomysłów, dzielenia się doświadczeniem i poszukiwaniem rozwiązań związanych z szeroko rozumianymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ponad 12 tysięcy członków – grupa istnieje do kilku lat.

https://www.facebook.com/groups/1501369986825230

Specjaliści w edukacji – strona grupująca nauczycieli specjalistów i służąca wymianie doświadczeń, pomysłów, wzorów dokumentów i wzajemnego wsparcia. Powstała całkiem niedawno, a już liczy ponad 1000 członków.

https://www.facebook.com/groups/2931909553567025/

Pedagodzy specjalni – grupa istnieje od 2015 roku i stanowi miejsce na dyskusje, wymianę doświadczeń związanych z szeroko rozumianą pedagogika specjalną – w przedszkolno- szkolnym wydaniu, jak i naukowo- dydaktycznym. Liczy ponad 4,5 tysiąca członków.

https://www.facebook.com/nabiezacoirefleksyjnie/

NauczyDzielnia – dobre pomysły dydaktyczne, pozytywna energia, wymiana wirtualnych uśmiechów z innymi nauczycielami, bez narzekania z akcentem na to co można osiągnąć dysponując tym, czym dysponujemy. Ponad 2 tysiące członków.

https://www.facebook.com/groups/320618578406623/