Gdy dzwoneczek się odezwie…

Nadszedł pierwszy września – oficjalny początek roku szkolnego. Zaczyna się okres wytężonej pracy nauczycieli i dyrektorów, uczniów i rodziców, wszystkich związanych z oświatą i edukacją.

Pierwszy września to data, która przynosi mnóstwo mieszanych uczuć, emocji i wspomnień. Z jednej strony – radość i entuzjazm związane z powrotem do pracy po długiej przerwie, z głową pełną pomysłów, z sercem pełnym nadziei, że ten rok będzie jeszcze lepszy, przyniesie lepsze rezultaty, więcej satysfakcji, pozytywne zmiany. Spotkanie z dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami, radosne i wypoczęte twarze uczniów, uroczysty nastrój – to wszystko napawa nadzieją na udane 10 miesięcy.

Jednocześnie pierwszy września to ostateczny koniec wakacji i wstęp do wytężonej pracy. Pierwsze tygodnie września to dla nauczycieli nie tylko praca dydaktyczna, ale również mnóstwo formalnych dokumentów do przygotowania, decyzji do podjęcia. Nowe obowiązki przynoszą czasem niepokój i niepewność, nowi uczniowie, zanim ich poznamy, mogą powodować tremę… Początki bywają trudne również dla uczniów, szczególnie tych rozpoczynających naukę po raz pierwszy lub stawiających pierwsze kroki w nowej szkole.

Pierwszy września to również rocznica wybuchu II Wojny Światowej, której pamięć jest pielęgnowana podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. To ważne, aby nasi radośni, młodzi, szczęśliwi i odświętni uczniowie pamiętali, że równie słoneczny dzień był świadkiem bohaterskiej postawy Obrońców Westerplatte i rozpoczął pięć lat przemocy i przelewu krwi. Muszą pamiętać, aby nie dopuścić do powtórzenia takiej sytuacji.

Chcemy być z Państwem na dobre i na złe, dlatego przygotowaliśmy na ten tydzień teksty, które mają ułatwić Wam płynne wejście w tryb codziennej pracy. W poniedziałek zatem tekst Jolanty Lamm o modnym obecnie słowie „sukces”, odmienianym przez wszystkie przypadki. Wtorek jak zwykle należy do Wojciech Turewicza, który w niezwykle emocjonalnym felietonie pisze o zaufaniu, które zdaje się z kolei wychodzić z mody… Środa przyniesie informacje o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nauczycieli pióra Marii Stawskiej, zaś w czwartek nasz niezawodny zespół EKO-TUR podzieli się z Państwem swoimi pomysłami na to, jak sprawić, by powrót do pracy był przyjemnością. Piątek to dzień dla rodziców, którzy już za chwilę będą podejmować decyzje o zajęciach pozaszkolnych dla swoich pociech, dlatego Michał Kurpiński podpowiada, kiedy i jak zacząć uczyć dzieci języków obcych. Zachęcamy do lektury przy wtórze piosenki z lat dziecinnych:

Gdy dzwoneczek się odezwie, biegniemy do szkółki,
By się uczyć tam i bawić, pracować jak pszczółki…

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *