Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Godzina wychowawcza – rozmowy o polskiej szkole

Godzina wychowawcza – rozmowy o polskiej szkole

09:23 13-04-2017

Kategoria: Recenzje

Nasz ceniony felietonista powraca, by podzielić się z Państwem recenzją ważnej i potrzebnej książki. Przeczytajcie felieton, a następnie sięgnijcie Państwo po lekturę!

Z niebywałą przyjemnością chciałbym odnotować fakt, że na rynku wydawniczym ukazała się bardzo interesująca publikacja pt „Godzina Wychowawcza” autorstwa Aleksandry Szyłło. Jest to zbiór wywiadów z osobowościami, które odcisnęły trwałe piętno w polskiej pedagogice w okresie ostatnich trzydziestu lat: Krystyną Starczewską, Jacem Jakubowskim, Łukaszem Ługowskim, Jackiem Strzemiecznym, Romualdem Sadowskim, Marią Mach i Elżbietą Piotrkowską-Gromniak. Nasi bohaterowie dzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi problemów, z jakimi boryka się młodzież współczesnego świata. Szczególnie interesuje ich człowiek zagubiony, wyrzucony poza margines społeczny. Ich niekonwencjonalne metody pracy z młodzieżą pozwoliły powrócić wielu zagubionym do normalnego funkcjonowania. Niektórzy odnoszą znaczące sukcesy, co jest największą nagrodą dla każdego pedagoga.

Cenię ich szczególnie, ponieważ prawie z każdym miałem przyjemność współpracować i od każdego z nich dostałem w prezencie cząstkę jego głębokich przemyśleń o stosunku do drugiego człowieka.

Z zaciekawieniem przeczytałem poszczególne wywiady. W każdym z nich poza osobistymi refleksjami odnalazłem mnóstwo rozwiązań pedagogicznych, które w prawie niezmienionej formie można przenieść do naszych szkół i placówek. Polecam tę publikację poszukującym nauczycielom, którzy odchodzą od schematów rutyny i przeciętności. Na relacje z drugim człowiekiem patrzą głębiej, szukają prawdy w zaułkach ludzkiej osobowości. Ta książka jest dla Was. Nasi bohaterowie potwierdzają, że warto poszukiwać, ale co najważniejsze, z wyjątkowym szacunkiem traktują swoich wychowanków.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że każda z tych osobowości w sposób szczególny, partnerski traktuje swoich podopiecznych. Wspólnie z nimi odkrywa najlepsze rozwiązania wychowawcze. Czyni ich w ten sposób odpowiedzialnymi za dalsze swoje wybory.

Mamy od kogo się uczyć i na kim wzorować. Docenienie ich wysiłku w postaci tej książki to jedna z nagród, na którą zasłużyli. Dla nas, pedagogów, ważne jest, ile weźmiemy dla siebie. Jestem przekonany, że książka porusza wiele interesujących wątków. Powinni po nią sięgać także rodzice, którzy gubią się w relacjach z własnymi dziećmi. Również i ci, którzy odnoszą sukcesy, ponieważ w tych wywiadach odnajdą potwierdzenie, że wybrali właściwy kierunek. Myśli zawarte w niniejszej lekturze pomogą lepiej rozumieć, w jaki sposób ich dzieci odbierają świat.

Jest to też publikacja dla każdego, kto kocha drugiego człowieka i ma ogromny szacunek dla jego odrębności i niepowtarzalności. Dlatego sięgajmy do niej wszyscy.

 

Godzina Wychowawcza, Aleksandra Szyłło

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017

Wojciech Turewicz

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x