Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Jesteśmy częścią większej całości

Jesteśmy częścią większej całości

07:54 20-08-2014

Kategoria: Od redakcji

Nauczyciele to indywidualiści, grono pedagogiczne to cała galeria barwnych osobowości, jest to nasza siła i… słabość.

Z mojego doświadczenia nauczycielskiego wynika, że wielu z nas pracuje jedynie na własny rachunek, tymczasem problemy, przed którymi staje szkoła, są dziś zbyt skomplikowane, żeby pedagog mógł w pojedynkę się z nimi uporać. Zgadzam się z Arturem Foremskim, że praca zespołowa nauczycieli przyczynia się do poniesienia jakości nauczania. Wszakże jesteśmy jedną drużyną!

Wiosna to czas budzenia się i przyrody, i refleksji. Często zapominamy, że jesteśmy częścią większej całości – rodziny, grupy, społeczeństwa i… świata natury. Jak przeżywamy świat? Kiedy czujemy się jego częścią? Jesteśmy trzciną wśród traw, czy może trybikiem w maszynerii świata? Do tych pytań prowokuje Wojciech Turewicz.

Jak skutecznie pracować razem? Jak rozwiązywać konstruktywnie spory? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas, kiedy zaczynamy pracować w grupie? Na powyższe pytania nie sposób odpowiedzieć bez znajomości ról zespołowych. O tym już w środę.

W noblowskim wystąpieniu Szymborskiej czytamy: natchnienie nie jest wyłącznym przywilejem poetów czy artystów w ogólności. Jest, była, będzie zawsze pewna grupa ludzi, których natchnienie nawiedza. To ci wszyscy, którzy świadomie wybierają sobie pracę i wykonują ją z zamiłowaniem i wyobraźnią. Bywają tacy lekarze, bywają tacy pedagodzy, bywają tacy ogrodnicy i jeszcze setka innych zawodów. Ich praca może być bezustanną przygodą, jeśli tylko potrafią w niej dostrzec coraz to nowe wyzwania. Pomimo trudów i porażek, ich ciekawość nie stygnie. Z każdego rozwiązanego zagadnienia wyfruwa im rój nowych pytań. Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego "nie wiem". Wobec tego może my jako pedagodzy za bardzo boimy się niewiedzy. Krystyna Budzianowska uważa, że niesłusznie.

Jak pomóc dziecku w socjalizacji? Jak wspierać je w pierwszych przyjaźniach, rówieśniczych konfliktach? Dlaczego czasem koledzy wydają się ważniejsi niż rodzice? O tym już w piątek.

Pożytecznej lektury!

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x