Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Kaliningrad – wyspa migracji

Kaliningrad – wyspa migracji

08:18 05-07-2019

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Dobre praktyki

Z rzadka zaglądamy za naszą wschodnią granicę. Wyrównujemy tę zaległość. Zapraszamy więc w niedaleką podróż do Kaliningradu.

Kaliningrad jest miastem najbardziej wysuniętym na zachód Europy. Administracyjnie jest to wyspa należąca do Rosji. W czasach Związku Radzieckiego obszar ten był w małym stopniu zagospodarowany, a może także trochę zaniedbany. Po rozpadzie imperium sowieckiego powstało wiele nowych państw, w tym kilka państw nadbałtyckich. Rejon kaliningradzki przestał bezpośrednio graniczyć z Rosją, i w ten sposób stał się wyspą należącą do tego kraju.

Prezydent Rosji Władimir Putin postanowił zadbać o ten bardzo strategiczny obszar, ogłaszając szeroko zakrojony program powrotu obywateli pochodzenia rosyjskiego do kraju, a miejscem dla przyszłych emigrantów ma być Kaliningrad. Głównym założeniem programu było wsparcie finansowe – każdy członek rodziny osiedlający się w Kaliningradzie może otrzymać 60.000 rubli na asymilację oraz załatwienie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem obywatelstwa rosyjskiego.

Program ten zapewnia, że po trzech latach mieszkańcy obwodu nabywają wszystkie prawa związane z obywatelstwem. Daje im to jeszcze jeden ważny przywilej, prawo do bezwizowego wjazdu do UE.

Ważnym punktem tego programu jest wsparcie dzieci w rozwoju edukacyjnym oraz pomocy psychologicznej. Powstało wiele organizacji i instytucji, które w swoim statucie mają wpisaną pomoc dla rodzin uczestniczących w programie. Wsparciem psychologicznym objęci są także dorośli. Organizacje te pomagają im odnaleźć się nowej kaliningradzkiej społeczności.

Wielu obywateli różnych narodowości postanowiło skorzystać z tego programu i przenieść się i związać swoją przyszłość z Rosją. Są to m.in. emigranci z Armenii, Azerbejdżanu Uzbekistanu, a także obywatele narodowości polskiej, litewskiej, ukraińskiej i państw nadbałtyckich.

Rzeczywistość bardzo szybko zweryfikowała założenia programu. Emigranci z wymienionych państw nie są w stanie oderwać się od własnej kultury, historii i religii. Na tym tle dochodzi do częstych napięć i konfliktów. Zjawisko nacjonalizmu i szowinizmu nie jest zjawiskiem marginalnym. Różne narodowości tworzą własny, hermetyczny, zamknięty świat. Rodzice wysyłają swoje dzieci do szkół wyznaniowych (weekendowych), w których uczniowie poznają język, kulturę i religię przodków.

Należy zauważyć, że narodowości europejskie skupiają się wokół stowarzyszeń nazywanych „Domami” (Dom Polski, Dom Litewski, Dom Ukraiński). Zadaniem ich jest podtrzymywanie tradycji i kultury danej narodowości. Praktycznie wygląda to tak, że organizują własne święta i uroczystości (np. Dzień Polski). Władze rosyjskie w ramach tego programu starają się w różnych formach te środowiska integrować, a wszelkie przejawy szowinizmu i nacjonalizmu piętnować. Dużym problemem tej integracji jest słaba znajomość języka rosyjskiego wśród mieszkańców innych nacji. To jest poważny problem, bo dla wielu obywateli zamyka szansę na pracę w różnych zawodach. I w ten sposób spycha ich na margines społeczeństwa i ustawia w grupie ludzi biednych, z mniejszymi perspektywami.

Dużo lepiej z tą sytuacją radzą sobie dzieci i młodzież. Chodząc do rosyjskich szkół, w naturalny sposób poznają język i kulturę tego kraju. W szkole uczy się młodzież różnych narodowości, i jest to naturalne środowisko do uczenia się i rozumienia innych kultur, tradycji i tolerancji. Cechuje ich również duża ambicja i chęć odnoszenia sukcesów.

Program jest realizowany może w sposób niedoskonały, ale otworzył dla wielu nowa szansę i perspektywę do godnego życia. Mam nadzieję, że z biegiem czasu przejdzie modyfikację i będzie jeszcze bardziej dostosowany do realiów.

Wiktoria Kossakowska

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x