Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Kary umowne na rzecz szkoły w świetle naruszenia dyscypliny finansów publicznych

Kary umowne na rzecz szkoły w świetle naruszenia dyscypliny finansów publicznych

16:05 17-03-2015

Kategoria: Prawa i obowiązki w szkole , Księgowość i finanse , System oświaty

Pieniędzy w oświacie wydaje się wciąż za mało. Jednocześnie zdarzają się sytuacje, w których pieniądze, które można by dodatkowo uzyskać – jakoś przepadają. Dziś o finansowych karach umownych.

Szkoły i placówki oświatowe, mimo ciągłego braku środków i nieustannego niedofinansowania, dokonują zakupów sprzętu, usług, prowadzą remonty, czy też drobne prace naprawcze w ramach skromnych budżetów. Część wydatków szkół realizowanych jest na mocy podpisanych z wykonawcami lub dostawcami umów. Zazwyczaj te umowy nie są zbyt skomplikowane, natomiast ich treść jest korzystna dla zamawiających szkół i placówek. Często w umowach zawarta jest klauzula o karach umownych na rzecz szkoły za niedotrzymanie terminu lub warunków umowy przez kontrahenta szkoły – stronę umowy. Ten zapis, dotyczący kar umownych, wymaga zwrócenia szczególnej uwagi ze strony dyrektora szkoły. Zdarza się, że treść umowy przewiduje kary umowne za niedotrzymanie warunków umowy w wysokości np. 0,001% wartości umowy za dzień opóźnienia – oznacza to, że mogą to być kary liczone (dosłownie !) w groszach.

Dyrektorzy zapominają o zapisach dotyczących kar umownych w swoich umowach, lub uważają, że nie warto domagać się wypłaty kar, których wysokość wydaje się nieznaczna. Czasem wartość koperty i znaczka pocztowego przekracza sumę kary umownej – dyrektorzy uznają, że nie warto dochodzić tak śmiesznych roszczeń.

Niestety - Ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w art. 5., jednoznacznie zobowiązuje dyrektora do dochodzenia wszelkich zobowiązań i należności wobec szkoły. Dyrektor nie może odstąpić od domagania się kary umownej ani jej umorzyć. Stanowiło by to naruszenie dyscypliny finansów publicznych – ustawa nie przewiduje uznaniowości w tym zakresie, nie przewiduje również możliwości umorzenia ze względu na niewielką sumę kary. Dyrektor szkoły powinien o tym pamiętać – naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest czymś, na co dyrektor nie może sobie pozwolić. A przecież każdy dyrektor co pięć lat poddaje się kolejnej próbie podczas kolejnego konkursu …

Marek Hampel

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x