Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Maraton Praw Człowieka

Maraton Praw Człowieka

08:15 11-12-2013

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Prawa dziecka , Wychowanie , Dobre praktyki , Rozwój osobisty

W weekend (14-15 grudnia) w niemal 400 punktach w całej Polsce i blisko 80 innych krajach odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W czasie Maratonu członkowie i sympatycy Amnesty spotykają się, by przez 24 godziny odręcznie pisać listy w obronie prześladowanych osób i organizacji z całego świata. List może napisać każdy, kto pragnie wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

Odręcznie napisany przez prywatną osobę list do dyktatora, prokuratora, ministra czy naczelnika więzienia na innym kontynencie może wydawać się wyjątkowo naiwnym sposobem naprawy świata, klasyczną walką z wiatrakami. Im więcej jednak takich listów, tym trudniej je ignorować. Podczas Maratonu w 2012 roku, z ponad 60 krajów w obronie 12 ofiar wysłano ponad 1 500 000 listów. Od dnia, w którym w 1961 roku wysłany został pierwszy apel Stowarzyszenia Amnesty International, doprowadzono dzięki tej akcji do uwolnienia lub poprawy sytuacji blisko 17 000 więźniów sumienia na całym świecie.

Prócz uprzejmych, lecz stanowczych apeli do odpowiedzialnych za łamanie prawa przedstawicieli władz, słowa otuchy wysyłamy też samym uwięzionym. Udział w Maratonie to przeżycie, którego się nie zapomina. Najzagorzalsi organizują się w „Sieci Pilnych Akcji” i piszą listy również przez resztę roku, gdy gdzieś na świecie potrzebny jest silny głos w obronie drugiego człowieka.

Idea Maratonu, który dziś jest sztandarową, globalną kampanią Amnesty International i największym wydarzeniem organizowanym w obronie praw człowieka, narodziła się 13 lat temu wśród aktywistów warszawskiej grupy stowarzyszenia. Fundamentem sukcesu kolejnych Maratonów stały się natomiast Szkolne Grupy Amnesty International. Zrzeszeni w nich uczniowie i nauczyciele, kierowani empatią i wolą działania, bronią praw człowieka na świecie, wpływając przy tym również na życie własnej szkoły i społeczności. W swoich działaniach realizują elementy podstawy programowej z zakresu historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, języków obcych oraz projekty Amnesty z zakresu edukacji praw człowieka i „edukacji globalnej”. Żadne słowa nie opiszą jednak chwili, kiedy od naszego bohatera otrzymujemy odpowiedź.

Emin Milli – więzień sumienia z Azerbejdżanu, bohater Maratonu Pisania Listów w 2009 r., po wyjściu na wolność przekazał Amnesty International wiadomość:

Podczas mojego pobytu w więzieni, ja i moja rodzina otrzymywaliśmy listy z całego świata, także z Polski. Ludzie pisali, że myślą o mnie i mnie wspierają. Byliśmy głęboko poruszeni i czuliśmy ogromną radość z powodu solidarności osób z całego świata. To było moralne wsparcie dla wyzwolenia ludzkiej duszy.

W takiej sytuacji słowa mają niesamowitą moc. Wciąż pamiętam twarze współwięźniów i strażników, kiedy widzieli listy przysyłane do mnie z Polski i innych krajów. Wciąż pamiętam wizyty w domach rodzin innych więźniów sumienia po moim uwolnieniu - pokazywali mi pudełka pełne listów z całego świata. Mówili mi, jak ważne było dla nich to, że świat o nich wie. Byli dumni.

W tygodniu poprzedzającym Maraton Pisania Listów zachęcamy do włączenia idei praw człowieka do prowadzonych przez Państwa lekcji. Wspomnijmy na historii, że i w obronie naszych opozycjonistów w latach osiemdziesiątych członkowie Amnesty International pisali do ówczesnych władz. Na zajęciach z języków obcych wykorzystajmy Maraton do pokazania, że wiedza i umiejętności, jakie przekazujemy młodzieży, mają wymiar praktyczny i mogą być zastosowane w realnym życiu, dla dobra drugiego człowieka. Wiemy, jak bardzo zajęci są nauczyciele, dlatego nie oczekujemy, że będą Państwo pisali z uczniami listy przez cały weekend – może jednak uda się poświęcić na ten cel choć jedną lekcję? Na pewno nie będzie to czas stracony.

Gdyby chcieli Państwo jednak zaangażować się bardziej w działania Amnesty International, zachęcamy do wejścia na stronę www.amnesty.org.pl  – organizacja proponuje wiele ciekawych, dobrze zaprojektowanych programów edukacyjnych dla uczniów w każdym wieku.  Dowiecie się tam Państwo również więcej o Maratonie i zobaczycie, gdzie w Państwa okolicy możecie w najbliższy weekend napisać list, który odmieni Wasze życie.

Michał Kurpiński - absolwent Instytutu Anglistyki UW, wieloletni nauczyciel i metodyk w szkołach języka angielskiego, obecnie tłumacz. Od dawna aktywnie zaangażowany w działalność na rzecz praw człowieka: laureat nagrody dla Wolontariusza Roku w Amnesty International, gdzie odpowiada za koordynację Pilnych Akcji; wiceprezes Fundacji Wolna Syria, zajmującej się organizacją pomocy humanitarnej dla uchodźców syryjskich. Prywatnie mąż Karoliny Isio-Kurpińskiej, autorki Edurady i trenerki w Instytucie Kształcenia EKO-TUR.

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x