Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Międzynarodowy Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka

16:51 01-06-2020

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Prawa dziecka

Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka – skąd się wzięło to święto? Jak jest obchodzone w różnych częściach świata? O tym w naszym dzisiejszym artykule.

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Święto, po raz pierwszy, było obchodzone rok później. Jego najważniejszym celem jest upowszechnianie praw najmłodszych zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W ten sposób postanowiono uhonorować prawa dzieci, które wcześniej często były łamane.

Organizacja Narodów Zjednoczonych celebruje Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka, której data przypada na 20 listopada. Zgodnie z sugestią ONZ, Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy, stąd nie we wszystkich krajach jest to ten sam dzień.

W Polsce, podobnie jak i w innych byłych państwach socjalistycznych, Dzień Dziecka ma jeszcze dłuższą tradycję. Święto najmłodszych obchodzone jest już od 1950 roku zawsze w dniu 1 czerwca. Ustanowienie go miało ścisły związek z akcją zbierania podpisów pod tzw. Apelem sztokholmskim – inicjatywą wzywającą do przeprowadzenia przez wszystkie narody plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej. Warto też wspomnieć, że przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka.

W wielu państwach Dzień Dziecka obchodzony jest właśnie 1 czerwca, jednak część krajów świętuje w inne dni. I tak, np. w Turcji najmłodsi otrzymują prezenty 23 kwietnia, a w Hondurasie 10 września. Z kolei w Japonii obchody zostały podzielone na dwa dni – 3 marca obchodzone jest Święto Dziewcząt, a 5 maja narodowy Dzień Dziecka.

Bez względu jednak na to, na jakiej szerokości geograficznej znajdujecie się teraz – wszystkim Dzieciakom składamy najserdeczniejsze życzenia – niech ten trudny czas wreszcie się skończy a zbliżające się wakacje przyniosą wiele radości i nowych nieodkrytych przygód!

Anna Kozimor-Cyganik

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x