Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Nauczyciel – funkcjonariusz publiczny

Nauczyciel – funkcjonariusz publiczny

16:23 18-02-2020

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Bezpieczeństwo w szkole , Prawo oświatowe

Od 2007 r. nauczyciele posiadają status funkcjonariusza publicznego. Co to oznacza w praktyce? Czy przydzielona nauczycielowi ochrona obejmuje go tylko w trakcie pełnienia obowiązków służbowych? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym artykule.

Czy poza pełnieniem obowiązków służbowych i poza czasem pracy nauczyciel korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego, jeżeli dojdzie do sytuacji znieważenia go w związku z wykonywanym zawodem? Jak rozumieć sformułowanie „w związku z pełnieniem obowiązków służbowych”?

Artykuł 63 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela daje nauczycielom możliwość korzystania z ochrony prawnej, przynależnej funkcjonariuszom publicznym. Zapis powyższego artykułu precyzuje jednak okoliczności, w jakich taka ochrona przysługuje, czyli „podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, (…) na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny ”. Stwierdzenie „podczas” nie rodzi problemów interpretacyjnych, gdyż obejmuje czynności i zadania służbowe, wykonywane w konkretnym miejscu i czasie pracy (np.: prowadzenie zajęć lekcyjnych, konsultacji z uczniami, rodzicami i inne czynności oraz zadania nałożone przez dyrektora, jako obowiązki służbowe). Trudności nastręcza natomiast rozumienie formuły „w związku z pełnieniem obowiązków służbowych”. Czy nauczyciel korzysta z tej ochrony w sytuacji, kiedy jest już po pracy a zostanie znieważony dlatego, że jest nauczycielem? Warto przytoczyć tu interpretację Artura Tomasza Olszewskiego, opartą na komentarzu Oktawii Górniok, w której stwierdza, że „ochrona prawno – karna przewidziana przepisami prawa karnego przysługuje nauczycielowi zarówno w trakcie wykonywania czynności służbowych –  w stosunku do uczniów, rodziców uczniów oraz innych osób, jak i poza czasem pracy, o ile przestępne działanie wywodzi swe źródło z pełnionych przez nauczyciela obowiązków służbowych, czyli poza czasem pracy, ale w związku z wykonywanym przez niego zawodem.

Źródła:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela

Renata Marcinkowska, Artur Tomasz Olszewski, „Nauczyciel – funkcjonariusz publiczny, czyli jak walczyć z agresją w szkole”, Siedlce 2009

Monika Zdrzyłowska

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x