Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Nowe technologie w pracy nauczyciela: Khan Academy - cz. I

Nowe technologie w pracy nauczyciela: Khan Academy - cz. I

08:18 29-07-2019

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Dydaktyka

Jakie nowe możliwości dla nauczyciela otwiera Internet? Jak być na czasie z postępami w technologii dla edukacji? W tej serii krótkich artykułów podzielę się sprawdzonymi przeze mnie nowościami, z których skorzystać może każdy nauczyciel i nie tylko.

Strona - www.khanacademy.org -  jest wymarzonym portalem dla samouków. Odkąd jej treści przetłumaczono na język polski, ta internetowa akademia może stać się bardzo  pomocnym narzędziem dla każdego nauczyciela matematyki, fizyka, biologii i chemii. Sal (Salman Khan), inicjator pomysłu i twórca tysięcy filmików instruktażowych znajdujących się na stronie, postanowił wytłumaczyć w krótkich nagraniach materiał wszystkich przedmiotów ścisłych od pierwszej klasy szkoły podstawowej do poziomu szkoły wyższej. Uporządkowane filmy, tematycznie i pod względem trudności, pomogą oglądającemu stopniowo się kształcić. Dzięki Khan Academy możliwe staje się przejście od rozumienia dodawania do tajników trygonometrii, rachunku różniczkowego lub, od tej pory już nie trudnej, statystyki. W zamiarze twórcy, wirtualna akademia jest pomocą dla nauczycieli, by mogli wiedzę teoretyczną przekazywać w formie pracy domowej w brzmieniu: „obejrzyj  dziesięciominutowy filmik”. Celem tego zabiegu jest uzyskanie możliwości przeprowadzenia całej lekcji w formie warsztatów, w czasie których pojawia się realna potrzeba interwencji fizycznie obecnego nauczyciela (nie dająca się zastąpić podręcznikiem). Na stronie, po zalogowaniu, znajduje się również część treningowa, gdzie istnieje możliwość tworzenia klas i śledzenia postępów uczniów w utworzonych przez użytkownika grupach. Sal, dzięki swojej niezwykłej umiejętności tłumaczenia w jasny, spokojny, dowcipny  i skromny sposób - dostosowany do każdego odbiorcy - pozyskał wielu zwolenników na całym świecie. Otrzymał olbrzymie dotacje od Billa Gatesa (który również wraz z rodziną korzysta z portalu) i niesie darmową edukacje dla wszystkich chętnych. Warunkiem nauczenia się ogromnej wiedzy jest tylko dostęp do Internetu, gdyż by zrozumieć Sal'a nie trzeba posiadać szczególnie wysokiej inteligencji czy umiejętności. Możliwość stopniowego poznawania wszystkiego w swoim czasie przytacza aktualność myśli Kartezjusza, że wszyscy są obdarzeni wystarczającą porcją rozumności. Warto dołączyć do uczniów, którzy lada dzień przekroczą magiczną liczbę obejrzenia 200 milionów lekcji.

O autorze:
Jestem absolwentem Filozofii UW. Od sześciu lat prowadzę szkolenia luźno związane z efektywną nauką. Interesuje się argumentacją i perswazją z perspektywy logiki.
Pasjonuję się nowością w dydaktyce.
Widzę, że postęp technologiczny przynosi efekty w pracy z dziećmi i młodzieżą
Wierzę, że warto by skorzystali z niego dorośli.
Lubię biegać, przepadam za grą w szachy.

Piotr Zientara - edukator, nauczyciel etyki i filozofii, doktorant na Wydziale Pedagogiki UW

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x