Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ O sile podnoszenia się

O sile podnoszenia się

07:54 14-07-2017

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Rozwój osobisty

Wakacje dla mnie są dobrym czasem na refleksje i analizy własnych dokonań i niepowodzeń. W tym okresie korzystam z urlopu i jedyne, co naprawdę muszę, to poświęcić codziennie kilka godzin na remont własnego domu. Prace, które wykonuję są mało absorbujące intelektualnie, dlatego też i z tego powodu mogę się poddać życiowym przemyśleniom.

Słabością człowieka nie jest to, że upada, ale jego siłą jest, to, że potrafi się z tego upadku podnieść.

Przyglądając się własnemu rytmowi życia, dzielę go na dwie fazy: do wakacji i po wakacjach. Zastanawiam się, czego nie udało mi się dokonać i co mogę poprawić tak, żebym na koniec roku mogła cieszyć się z własnych sukcesów. W moim kalendarzu zadań jest wiele okienek, które odhaczyłam, jako zadanie zrealizowane z sukcesem. Ale jest i kilka pustych okienek. Oczywiście wzbudza to we mnie złość, jestem z siebie niezadowolona.
Kiedy jednak dłużej się nad tym zastanawiam, nachodzi mnie refleksja, aby uczyć się cieszyć się z wszystkiego tego, co mi się udało i szukać w sobie siły, żeby zająć się tym, z czego jestem niezadowolona.
Są i takie chwile, kiedy zajmuję się trudnymi zadaniami i mam wrażenie, że one mnie przerastają, frustruję się wtedy, że jestem za słaba i trudno mi to zaakceptować, przychodzą chwile zwątpienia.
I właśnie wtedy, podczas jednej z takich chwil przypomniałam sobie o ważnej osobie, która zagościła w moim życiu. Była to promienna, energiczna młoda kobieta, która mimo niesprawiedliwości losu, za wszelką cenę walczyła o to, żeby realizować swoje marzenia. Madzia mimo choroby, z którą borykała się od urodzenia, zachowywała się jak typowa nastolatka, żyła w chmurach i swoim świecie marzeń. Miała w sobie ogromnie dużo radości i pozytywnego stosunku do życia. Gdziekolwiek się pojawiała rozbawiała otoczenie dowcipem, opowiadaniem historii o swoich przygodach. Przebywając z nią bardzo szybko zapominałam o swoich problemach. To niebywałe - patrząc na nią, wspólnie bawiąc się, nie miałam świadomości, jak cierpi i boryka się z codziennością.
Madzia kochała życie i czerpała z niego jak najwięcej. Jej postawa i sposób bycia był dla mnie lekcją uczenia się, co w życiu jest ważne, a co należy ignorować.
Podczas moich życiowych potknięć przypomina mi się jej życiowa postawa. Jej osoba daje mi odwagę i wiarę, że z każdego upadku można się podnieść.
Coraz częściej, kiedy już jej nie ma uświadamiam sobie, jak ważną rolę odgrywała w moim życiu. Czuję wtedy smutek i żal po jej stracie. Zastanawiam się, czy mogłabym coś dla niej jeszcze zrobić, ale wtedy myślę, czy znowu nie robię tego jednak dla siebie, a nie dla Madzi.

Dlatego robię to dla siebie publikując jeden z jej wierszy, do którego często wracam w chwilach zwątpienia.

Chciałabym
 
Chciałabym być na ukwieconej łące
Zrywać kwiaty i czuć ich woń
Tak jak wtedy
Podczas cudownych lat
Gdy miałam sny
Położyć się śród zieleni
I zapomnieć
Zapomnieć wszystko
Chciałabym być na kamienistej
plaży
Wejść do rzeki
Odpłynąć daleko
Chciałabym być na pustyni
Uschnąć jak róża
W samotności
Chciałabym leżeć na śniegu
Zginąć pod jego płatkami
Chciałabym szaleć wśród
Fal sztormu
Wznieść się do gwiazd
Poczuć smak prawdziwej miłości
I odpłynąć na zawsze
Chciałabym spaść do morza
W blasku zachodzącego słońca
Zobaczyć Twoją twarz
Po raz ostatni
Roztrzaskać się o przybrzeżne skały
Chciałabym zasnąć
Na skraju świata
Odejść na zawsze
Chciałabym być ćmą
Zginąć w blasku świata
Chciałabym być dryfującą łodzią
Samotną
Odejść w zapomnieniu
Chciałabym patrzeć z wieżowca
Na uśpione miasto
Pełne blasku latarni
Ogarnąć je wzrokiem
Zrozumieć
Runąć w dół
Chciałabym.....
 
Magda Ligęza

Aleksandra Możejko- wieloletni pracownik Instytutu Kształcenia EKO-TUR, specjalista ds. szkoleń, organizator szkoleń dla indywidualnych klientów oraz  grup, koordynator wielu projektów, autor publikacji na Eduradzie oraz współautor bloga o wyzwaniach i spełnianiu marzeń http://mozej.pl/dom/.

Aleksandra Możejko

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x