O zarządzaniu sobą – od biznesu dla edukacji

Jeśli czujesz, że gubisz się w nawale obowiązków, dopada cię zmęczenie, coraz częściej odczuwasz zdenerwowanie – warto sięgnąć po tę książkę i stać menedżerem własnej pracy

Na początku roku szkolnego, w ramach motywacji, kupiłam książkę „O zarządzaniu sobą” z serii 10 Idei Harvard Business Review. Wydałoby się, że książka poświęcona pracy biznesmanów nie będzie miała wiele wspólnego z pracą nauczyciela. Nic bardziej mylnego. Wiele nas łączy: praca pod presją czasu, kontakt z ludźmi, negocjacje, nawał obowiązków, konieczność radzenia sobie ze stosem dokumentów, brak czasu na relaks i wiele innych. Pozycja podzielona jest na 10 artykułów a każdy z nich omawia pracę z innej strony: wartości, wypalenia zawodowego, energii, czasu, rozwoju własnego, komunikacji interpersonalnej, obowiązkach i odpowiedzialności. Wszystkie one są jednak połączone tematem przewodnim, którym jest właściwe, efektywne i twórcze wykonywanie swojej pracy. Okazało się, że wszystkie wskazówki przekazywane przez autorów, w pracy nauczyciela są niesłychanie pomocne.

Po lekturze zdumiałam się, nad jak wieloma rzeczami nie miałam dotąd kontroli, choć mogłam ją mieć. Uświadomiłam też sobie, jak bardzo nie dbałam o swoje dobre samopoczucie, zdrowie psychiczne  oraz jak wiele zagrożeń dla mnie samej i moich najbliższych niósł mój dotychczasowy model pracy.

Jeśli czujesz, że gubisz się w nawale obowiązków, dopada cię zmęczenie, coraz częściej odczuwasz zdenerwowanie – warto sięgnąć po tę książkę i stać menedżerem własnej pracy. Zapytać się na nowo: czego oczekuję od siebie? Co chcę osiągnąć? Co jest dla mnie ważne? Dlaczego robię to, co robię?

Parę podstawowych wiadomości:

Pozycja dzieli się na 10 artykułów. Każdy z nich na przykładach i przystępnym językiem odpowiada na poniższe kwestie. Najważniejsze wskazówki są przekazane na końcu rozdziału w formie pigułki, wypunktowane i zaznaczone wyróżniającym się kolorem. A oto tytuły artykułów:

  1. Jak zmierzysz swoje życie?
  2. Jak zarządzać samym sobą?
  3. Czas menedżera: kto go kradnie?
  4. Zarządzaj swoją energią a nie czasem.
  5. Przeciążone obwody: dlaczego zdolni menedżerowie osiągają słabe wyniki?
  6. Bądź lepszym przywódcą i żyj pełnią życia.
  7. Nie musimy być niewolnikami swojej pracy.
  8. Chwile wielkości: wchodzenie w fundamentalny stan przywództwa.
  9. O co zapytać swoje odbicie w lustrze?
  10. Ile kosztuje zły humor szefa?

Mnie książka pozwoliła  poukładać na nowo wiele kwestii. Dlatego polecam wszystkim dyrektorom, liderom formalnym i nieformalnym a także twórczym bałaganiarzom.

O zarządzaniu sobą
Praca zbiorowa: Clayton M. Christensen, Peter F. Drucker, William Oncken Jr., Donald L. Wass, Diane L. Coutu, Tony Schwartz, Catherine McCarthy, Edward M. Hallowell, Stewart D. Friedman, Sumantra Ghoshal, Heike Bruch, Robert E. Quinn, Robert S. Kaplan, Daniel Goleman, Richard Boyatzis, Annie McKee
Wydawnictwo  ICAN Institute 2013

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *