Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ „Obyś cudze dzieci uczył…” – o wyzwaniach współczesnego nauczyciela.

„Obyś cudze dzieci uczył…” – o wyzwaniach współczesnego nauczyciela.

10:04 12-11-2019

Dla kogo: Nauczyciele , Studenci

Kategoria: Perspektywy zawodowe

Nauczycielom powierzono niezmiernie trudne zadania związane oświatę, polegającą na upowszechnianiu wykształcenia ogólnego i zawodowego oraz realizowaniu zadań wychowawczych w celu zapewnienia jednostkom wszechstronnego rozwoju i pomyślnej egzystencji, a społeczeństwu więzi kulturalnych, łączących jego przeszłość historyczną z teraźniejszością i budową pomyślnej przyszłości.

Pracuję jako nauczycielka w szkole podstawowej i wiem, z jakimi trudnościami  borykają się nauczyciele, by sprostać zadaniom stawianym przez państwo, szkołę, władze i środowisko lokalne. Nauczycielom powierzono niezmiernie trudne zadania związane oświatę, polegającą na upowszechnianiu wykształcenia ogólnego i zawodowego oraz realizowaniu zadań wychowawczych w celu zapewnienia jednostkom wszechstronnego rozwoju i pomyślnej egzystencji, a społeczeństwu więzi kulturalnych, łączących jego przeszłość historyczną z teraźniejszością i budową pomyślnej przyszłości.  Od szkoły wymaga się, by stwarzała klimat bezpieczeństwa, umożliwiała uczniom wszechstronny rozwój sprzyjający twórczemu myśleniu. Nauczyciele muszą na bieżąco modyfikować dotychczasowe sposoby kształcenia i poszukiwać nowych, m.in. poprzez uzupełnianie wiedzy na różnego rodzaju kursach oraz do dalszego etapu samokształcenia. Współczesna szkoła musi stawać się organizacją innowacyjną, otwartą na wszelkie nowości, postrzegającą problemy z różnych perspektyw, wrażliwą na sygnały i wyzwania rynku edukacyjnego oraz gotową do wprowadzenia u siebie różnych zmian. Nie ma jednak ustalonej drogi dochodzenia do własnych koncepcji innowacyjnych, dotyczących ,,zmian struktury systemu szkolnego, jako całości lub struktury ważnych jego składników, mającą na celu wprowadzenie ulepszeń o charakterze wymiernym”. Zmiany te mogą dotyczyć zarówno władz oświatowych czy ustroju szkolnego, jak i programów nauczania, pracy nauczycieli oraz uczniów. Współczesna szkoła musi sprostać nowym wyzwaniom, które nie należą do najłatwiejszych. Zmieniające się programy nauczania, treści i cele kształcenia, metody pracy z uczniami powodują, że musi ona ciągle ewaluować.

     Ażeby w pełni realizować tak ambitne i trudne wyzwania w szkołach konieczna jest m.in. rekrutacja dobór nauczycieli i ich selekcja. Na poparcie powyższego stwierdzenia warto odnieść się do wypowiedzi Reuvena Brennera, profesora zarządzania na McGill University, który powiedział, że ,,pomimo rosnących nakładów na edukację w krajach zachodnich i naśladujących je krajach transformacyjnych jej efekty na skutek negatywnej selekcji nauczycieli pogarszają się od dziesięcioleci. Polega to na obniżającej się dyscyplinie w klasach, braku szacunku okazywanego wobec nauczycieli i ich niechęci do nauki. Stąd wniosek: do profesji nauczyciela konieczne jest pozyskiwanie osób najlepiej się do niej nadające. Problem jest o tyle istotny, że zawód nauczyciela aczkolwiek  niezmiernie trudny i odpowiedzialny jest słabo wynagradzany. Także znaczny odsetek nauczycieli zbliża się do wieku emerytalnego, będzie skutkowało luką, którą trzeba będzie uzupełnić w sposób nieprzypadkowy, przez osoby, po pierwsze – o odpowiednim poziomie wykształcenia, po drugie – o odpowiednich predyspozycjach. Rozwiązanie tego problemu należy oczekiwać głownie poprzez rekrutację nauczycieli i ich selekcję,  w oparciu o stosowne procedury, w drodze otwartego naboru prowadzonego bezpośrednio przez dyrektora szkoły czy przedstawicieli gminy.

Marlena Mielczarek - uczestniczka Kursu Zarządzania Oświatą organizowanego przez Instytut Kształcenia EKO-TUR, Niepubliczną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli 

Redaktor portalu edurada.pl

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x