Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Organizacja pracy dyrektora szkoły - część 2

Organizacja pracy dyrektora szkoły - część 2

09:53 24-05-2018

Dla kogo: Dyrektorzy

Kategoria: Zarządzanie Oświatą

Kierownicze stanowisko zobowiązuje do podejmowania decyzji, sprawnej organizacji oraz odpowiedzialności. Przemyślana i zaplanowana organizacja to podstawa funkcjonowania szkoły.

Pierwszą część artykułu znajdą Państwo tutaj.

Dyrektor szkoły, jako osoba przewodząca nauczycielom w szkole, w swojej pracy  powinien skupić się na:

− określaniu kierunku, tzn. określaniu porywającej wizji i misji wiążących się z systemem wartości i z potrzebami klientów szkoły, przyczyniając się w ten sposób do tworzenia strategicznego planu działania;

− korelowaniu, tzn. tworzeniu struktur organizacyjnych, systemów oraz procesów operacyjnych, które są zgodne z wizją, a także misją szkoły i realizują potrzeby wszystkich; − uprawnianiu, tzn. delegowaniu odpowiedzialności na innych i tworzeniu sytuacji, w których nauczyciele mają coraz większe poczucie wpływu na to, co dzieje się w szkole poprzez partycypowanie w przywództwie.

Bez sporządzania planów dyrektorzy nie mieliby możliwości skutecznego organizowania pracy z ludźmi,  przydzielania im określonych zadań zgodnie z zajmowanym stanowiskiem, kompetencjami i umiejętnościami. Z kolei znajomość zaplecza materialnego i technicznego daje szansę na  realizację zaplanowanych działań zgodnie z wytyczonymi celami. Integracja wszystkich elementów procesu organizacji stwarza możliwość osiągnięcia sukcesu i realizacji celów  na rzecz szkoły.

W literaturze możemy odnaleźć trzy  istotne zasady organizacji pracy w szkole:

  1. Dobrze przemyślany statut – podstawa.
  2. Program - wytyczona droga do celu.
  3. Plan rozwoju – postęp, jakość, doskonałość.

 Przedstawione zagadnienia są najbardziej charakterystyczne dla pracy dyrektora. Kierowanie szkołą jest procesem złożonym, obejmującym kształcenie uczniów, oddziaływania wychowawcze i opiekuńcze, współpracę z władzami oświatowymi  środowiskiem lokalnym. Dyrektor przede wszystkim musi sprostać wymaganiom, jakie nakłada na niego zajmowane stanowisko, a więc kierowanie i reprezentowanie w środowisku  placówki oświatowej, pełnienie funkcji przewodniczącego rady pedagogicznej, rady szkoły, pracodawcy.  Musi być w pełni świadomy swoich zadań, kompetencji i odpowiedzialności.

W swojej codziennej pracy  dyrektor  powinien zadbać  również o  priorytety
w załatwianiu spraw i kontaktów z ludźmi  oraz właściwe proporcje czasowe w realizowaniu  poszczególnych zadań. Warto  przygotować kalendarz podejmowanych działań  i ważnych  informacji. W efektywnej organizacji dnia pracy należy uwzględnić wiele czynników. Do najważniejszych należą: przegląd korespondencji, pism i innych dokumentów przychodzących, czas pracy własnej,  zaplanowane spotkania z przedstawicielami grup społecznych, nauczycielami, uczniami, rodzicami i pozostałymi pracownikami.

Nie bez znaczenia pozostają cechy osobowości, jakimi powinien się wyróżniać dyrektor – dobry organizator. Wśród wielu do najważniejszych zaliczamy: opanowanie, odpowiedzialność, rzetelność, zaangażowanie, pracowitość, zdecydowanie, elastyczność, komunikatywność, otwartość, życzliwość i szacunek wobec ludzi oraz zdolność do wszechstronnego argumentowania i formułowania własnego zdania.  Powinien również  posiadać wiedzę zakresu organizacji i zarządzania w szkole.  Jego pasja i pełna świadomość na temat  każdego elementu  złożonego systemu  organizacji  powinna  wywierać wpływ na prawidłowe funkcjonowanie szkoły we wszystkich jej obszarach. Jakość pracy dyrektora ma ogromne znaczenie w  sprawnym  i konsekwentnym kierowaniu pracą zespołu nauczycieli.

Monika Strublewska - uczestniczka Kursu Zarządzania Oświatą organizowanego przez Niepubliczną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli Eko-Tur

Redaktor portalu edurada.pl

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x