Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Paluszek i główka… to nie zawsze szkolna wymówka

Paluszek i główka… to nie zawsze szkolna wymówka

07:54 10-07-2014

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Psychologia i pedagogika , System pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Kiedy zacząć się martwić o dziecko, które nie chce wyjść do szkoły? To jeszcze wymówka czy już fobia szkolna?

Krzyś od kilku miesięcy bardzo często skarży się mamie na bóle głowy. Często są one tak silne, a Krzyś wygląda tak mizernie rano, że mama postanawia nie posyłać go do szkoły. Wielokrotnie zdarzyło się tak, że mama musiała odbierać Krzysia w trakcie lekcji z gabinetu pielęgniarki, ponieważ chłopiec z powodu silnego bólu nie mógł korzystać z lekcji. Liczba opuszczonych godzin szkolnych rosła w zastraszająco szybkim tempie. Zaniepokojeni rodzice postanowili zgłosić się do lekarza pediatry z prośbą o pomoc, ponieważ zaczęli obawiać się, że u ich dziecka może rozwijać się jakaś groźna choroba. Pediatra jednak po zleceniu wstępnych badań i zebraniu dokładnego wywiadu od rodziców stwierdził, że bóle głowy mają najprawdopodobniej podłoże psychogenne i wypisał skierowanie do psychologa. Rodzice byli zdziwieni, ponieważ nie dostrzegali u swojego dziecka żadnych poważnych problemów psychologicznych i emocjonalnych.

            Tymczasem okazuje się, że zaburzenia psychosomatyczne to grupa zaburzeń, która u dzieci występuje dość często i jest związana z długotrwałym utrzymywaniem się niektórych emocji. Konsekwencją tego jest rozstrojenie normalnych funkcji organizmu, a na dalszym etapie zmiany chorobowe. Dopiero rozwijające się cechy osobowości, powiązane z dojrzewaniem różnych funkcji fizjologicznych organizmu dzieci i młodzieży, znacznie utrudniają kształtowanie się adekwatnych do sytuacji reakcji emocjonalnych u najmłodszych.

Obserwacje i badania zarówno lekarzy, jak i psychologów dowiodły, że u dzieci i młodzieży zaburzenia o podłożu psychogennym mogą dotyczyć prawie wszystkich układów organizmu. Najczęściej do pediatrów trafiają dzieci z bólami głowy, brzucha, dolegliwościami w okolicy klatki piersiowej, oraz z moczeniem nocnym.

            W bólach głowy o podłożu psychogennym dolegliwości pojawiają się zwykle w chwilach napięcia, stresu, w sytuacjach przez dziecko odbieranych jako „trudne”. Często związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem środowiska szkolnego lub rodzinnego. Psychogenne bóle brzucha trwają zwykle nieprzerwanie przez dłuższy czas i w niewielkim stopniu ograniczają aktywność dziecka. Często dolegliwościom tym mogą towarzyszyć  objawy lęku, lub smutny nastrój. Bardzo trudnym zaburzeniem jest występujące u dzieci moczenie nocne. Zwykle jest wynikiem napięć emocjonalnych i braku umiejętności dziecka w radzeniu sobie w trudnych dla niego sytuacjach. Zaburzenia rozwoju psychologicznego i społecznego są zwykle skutkiem moczenia nocnego. Dzieci takie mają często obniżoną samoocenę i negatywny obraz własnej osoby. Mogą być narażone na odrzucenie przez środowisko rówieśników.

            Zaburzenia psychosomatyczne często wymagają długotrwałej pracy indywidualnej dziecka z psychologiem, który nauczy je rozpoznawania i rozumienia własnych emocji, pokaże różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W przypadku tych zaburzeń proponuje się takżeterapię rodzinną, która ma na celu zdiagnozowanie systemu rodzinnego i pokazanie rodzicom, jakie ewentualne „korzyści z choroby”, może osiągać dziecko i w jaki sposób cała rodzina może przyczyniać się do tego, że dziecko choruje.

Anna Szuster - Psycholog, psychoterapeuta w podejściu psychodynamicznym, socjoterapeuta. W poradni zajmuje się głównie diagnozą i terapią dzieci i młodzieży. Specjalizuje się w pomocy w problemach emocjonalnych, psychosomatycznych, rodzinnych. Chętnie też prowadzi terapię rodzin i małżeństw w podejściu systemowym oraz terapię osób dorosłych w podejściu psychodynamicznym.

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x