Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Podwójne Espresso

Podwójne Espresso

08:05 22-05-2015

Kategoria: Wychowanie , Rozwój osobisty

Od porannej kawy do wychowania dzieci … Jak sprawić, aby wyrosły na niesamowitych ludzi? Co daje duszy „pozytywnego kopa”?

Doskonała filiżanka kawy to z pozoru rzecz prosta, jednak wymaga wykonania sekwencji ściśle określonych działań w odpowiedniej kolejności i w odpowiednim czasie. Każdego ranka, gdy zaczynam nowy dzień, nadchodzi krytyczny moment, w którym muszę wykonać te wszystkie czynności we właściwy sposób, i to zanim wypiję pierwszą kawę. Jeśli się powiedzie, mogę upragnioną kawę nareszcie wypić. Myśli zaczynają układać się w sensowną całość, powieki przestają opadać, wstępuje we mnie życie – czuję przypływ siły i energii na nowy dzień.      

Każdy zna ten efekt. Miliony ludzi na całym świecie zaczyna dzień w ten sam sposób. Wiąże się z nim jednak pewien paradoks. Kawa daje energię. Pozwala wysłać dzieci do szkoły. Pozwala ruszyć w drogę do pracy. Nadać sprawom kierunek i bieg, zadbać o siebie, rodzinę, społeczeństwo. Przy kawie można jeszcze doczytać gazetę i nareszcie podjąć decyzję, co mam w niedzielę zrobić przy urnie. A jednak wartość kaloryczna kawy wynosi zero. Jak to możliwe?

Źródłem energii jesteś ty. To ty posiadasz siłę i energię. Masz ją i zawsze miałeś. Powiecie, że wszystko świetnie, ale jednak nie jesteśmy w tym względzie równi. Poziom siły i energii jaką dysponuje dana osoba jest różny i tworzy bardzo szerokie spektrum. Pan Kazio zamieszkuje w węźle ciepłowniczym, na ławce obok Seba i Mati wspierają rodzime browarnictwo i pozostają doskonale niezdolni do pokierowania własnym życiem. Jednocześnie wiemy też dobrze, że kiedy Wladimir Putin rozpęta wojnę nuklearną i całą planetę zamieni w dymiące zgliszcza, to na tych zgliszczach Janina Ochojska będzie stawiała namioty i wydawała zupę. Trudno o bardziej wyrazisty kontrast. A jednak między tymi osobami nie ma istotnej, fizycznej różnicy. Nie rożni ich faktyczny zasób siły czy wytrzymałości, a jedynie obraz siebie, wyobrażenie o własnych możliwościach. Podwójne espresso nie dostarcza nam energii. Dostarcza substancji, która manipuluje naszym mózgiem w taki sposób, aby był w stanie uwolnić energię– energię, którą zawsze mieliśmy i która czeka aż uwierzymy w jej istnienie.

Kawa dla duszy?

Gdzie zatem szukać kawy dla duszy? Magicznego espresso, które da nam poczucie własnej wartości, siłę i determinację w działaniu? Kawa dla duszy jest dostępna, choć zwykle nie przyrządzamy jej dla siebie. Przyrządzamy ją naszym dzieciom, a jeśli podawać ją będziemy regularnie od najmłodszych lat, wystarczy na całe życie. Jej brak natomiast okaleczy każdego na długie lata. Powtarzając i okazując, że dziecko jest osobą wartościową, cenną w naszych oczach dlatego, że jest, nie dlatego, że wie czy umie, wychowamy człowieka obdarzonego wewnętrznym spokojem i poczuciem własnej wartości. Taka osoba ma w życiu ten luksus, że może czegoś chcieć. Nie musi wciąż rozliczać się w pamięci z tego, czy na pewno na wszystko zasłużyła. Bywa też i tak, że dopiero w dorosłym życiu zorientujemy się, że czegoś nam cały czas brakowało, staniemy nagle sami przed pytaniem o własną wartość i moc działania. Wtedy niewątpliwie jest trudniej, ale świadomi własnych trudności tym lepiej zrozumiemy wagę tego co mówimy dzieciom o ich osiągnięciach i potknięciach, sukcesach i porażkach. A przede wszystkim o naszej miłości do nich. Tylko tyle, i aż tyle.

UWAGA: Autor uwielbia kawę i życia sobie bez niej nie wyobraża. Ktokolwiek przystąpi do realizowania swojego uśpionego potencjału bez małej czarnej z rana, robi to na własne ryzyko, a redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne rezultaty.

 

Michał Kurpiński

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x