Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Przedszkola w Izraelu

Przedszkola w Izraelu

08:23 25-06-2019

Kategoria: System oświaty

Ostatnio w polskich mediach mówi się dużo o tzw. ustawie przedszkolnej. Dyskusja ta stała się pretekstem do tego, by przyjrzeć się rozwiązaniom zagranicznym.

Izrael to piękny kraj. W lipcu jest tutaj zwykle bardzo gorąco, standardem jest temperatura utrzymująca się powyżej 31 stopni. Ale i dorośli i dzieci są przyzwyczajeni do takiego stanu, wydawać by się mogło, że wszystko w tym kraju jest dostosowane do wysokich temperatur z myślą o ludziach i przede wszystkim o dzieciach.

Opiszę Wam, jak wygląda zwyczajne izraelskie przedszkole. Przekonamy się, czy różni się od naszego, rodzimego przedszkola.

Izraelskie przedszkole otacza duży teren – to spore podwórko z miękką nawierzchnią, na którym znajdują się huśtawki, basen z wodą i mnóstwo wszelkich kącików zabaw dla dzieci.

Obowiązkowo w każdym z tych miejsc stoi automat z wodą, z którego dziecko może skorzystać, jeśli tylko poczuje pragnienie.

Aby zniwelować skutki upału i zapobiec znużeniu dzieci, nauczycielki przedszkola często zmieniają formy zabawy i zabawki podczas spacerów.

W budynku przedszkola znajduje się duża sala, ze sporą ilością kącików zabaw. W sali tej również jest wyznaczone dla dzieci miejsce do leżakowania. Często na terenie przedszkola, o ile pozwalają na to przepisy hoduje się różne domowe zwierzęta, a także uprawia rośliny (np. oryginalne dla nas drzewa cytrynowe). O rodzaju formy pracy z dziećmi decyduje nauczyciel, który w każdej chwili może zmienić plan zajęć ze względu na życzenie dziecka. To, co jest charakterystyczne dla pracy przedszkola w Izraelu, to duża ilość czasu przeznaczonego na indywidualną pracę z dzieckiem. Ono jest w centrum uwagi, jest najważniejsze. Nauczyciele jako zasadę traktują to, że muszą wysłuchać każdego podopiecznego. Nie podnoszą na dzieci głosu, nie krzyczą – jest to rygorystycznie przestrzegane. Wymagania wobec nauczycieli przedszkola są bardzo wysokie, ale też i ich zarobki nie najniższe. Średnia płaca w przedszkolu w Izraelu wynosi ok. 1000 euro.

Ze względu na wielokulturowość Izraela, do przedszkola uczęszczają dzieci różnych narodowości. Jest to pewien problem, ponieważ jak wiemy teren ten narażony jest na ciągłe konflikty na tle wyznaniowym i narodowościowym. To spore wyzwanie dla nauczycieli – jak kształtować i wychowywać w poczuciu wzajemnej tolerancji, mając jednak na względzie tożsamość narodową i bardzo często religijną.

Wiktoria Kossakowska-  korespondentka edurady z Izraela  oraz z Rosji. Urodziła się i wychowała w ZSRR, gdzie ukończyła studia pedagogiczno-psychologiczne oraz dziennikarskie. Tam pracowała jako pedagog, metodyk oraz inspektor nadzoru pedagogicznego. Od 1991 pracowała w Polsce w Zespole Ognisk Wychowawczych, a następnie Anglii w szkole chrześcijańskiej. W swoim dorobku ma także pracę w Izraelu, jako pedagog w przedszkolu. Obecnie mieszka i pracuje w Kaliningradzie w Centrum Pracy z Dzieckiem.

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x