Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Rodzicielstwo wyjątkowe: dziecko z niepełnosprawnością - część 1

Rodzicielstwo wyjątkowe: dziecko z niepełnosprawnością - część 1

08:56 04-06-2018

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Prawa rodziców , System pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Informacja o niepełnosprawności dziecka jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć jakie możemy doświadczyć w całym życiu. Ponieważ zmienia wszystko.

Bycie rodzicem

… oznacza, że posiada się dziecko. Lub dzieci. I to jedyny wspólny mianownik. Poza tym faktem, rodziców może dzielić właściwie wszystko: charakter, wiek, usposobienie, wyznawane wartości, wykształcenie, wrażliwość, doświadczenia życiowe… Ponieważ tak różni - mają bardzo różne oczekiwania wobec siebie, życia oraz wobec swoich dzieci. Niektórzy oczekując na dziecko wyobrażają sobie jakie ma być: mądre, piękne, o określonej płci i talentach. Jeszcze przed narodzinami planują mu życie- naukę języków, szkoły, kariery artystyczne lub zawodowe. Inni chcą dziecka, które będzie „tylko” zdrowe i będzie się normalnie rozwijało. Zdarza się jednak, że ani te wygórowane, ani te wydawałoby się skromne oczekiwania nie mogą być spełnione. Ponieważ na świat przychodzi dziecko z niepełnosprawnością. Lub niepełnosprawność pojawia się w trakcie życia dziecka.

Gdy trzeba pożegnać marzenia…

Nikt nie chce być rodzicem dziecka z trudnościami rozwojowymi i nikt tego nie planuje. Jednak to się zdarza… co 3,5 minuty jacyś rodzice dowiadują się, że ich dziecko dotknięte jest niepełnosprawnością, wadą rozwojową lub poważną chorobą.

Informacja o niepełnosprawności dziecka jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć jakie możemy doświadczyć w całym życiu. Ponieważ zmienia wszystko. Trzeba pożegnać dotychczasowe oczekiwania związane z dzieckiem. Przygotować się do innego rodzicielstwa. Wprowadzić zmiany. Bardzo dużo zrozumieć i zaakceptować. To długotrwały i trudny proces, który został psychologicznie zbadany i opisany. Dotyczy wszystkich rodziców mających dzieci z trudnościami rozwojowymi.

Już wiemy, że nasze dziecko jest inne.

A zatem i nasze rodzicielstwo będzie inne. Pojawią się trudności w dwóch zasadniczych obszarach. Będą to osobiste przeżycia rodziców- bardzo bolesne i utrudniające podjęcie właściwej opieki nad dzieckiem. Oraz dziecko. Inne. Trzeba przecież je poznać, zrozumieć, pokochać i zaakceptować. By uratować jakość swojego życia, życia dziecka i rodziny.

Jak zaakceptować swoją córeczkę, swojego synka?

Instrukcje udzielane wszystkim osobom zajmującym się ratownictwem brzmią: ratowniku, najpierw zadbaj o siebie i swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie będziesz sprawny - nie będziesz mógł pomagać. Ta wskazówka ma zastosowanie również w przypadku rodziców dzieci z trudnościami rozwojowymi. Rozpacz i lęk utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie rodzicielskich obowiązków. By racjonalnie działać - trzeba uporać się ze sobą i swoimi uczuciami. Jak?

Przede wszystkim zrozumieć, że wszystkie pojawiające się uczucia są psychologiczną prawidłowością i jako takie- muszą się pojawić. Ta świadomość ułatwi udzielenie samym sobie „rozgrzeszenia” z pierwszych reakcji oraz pomoże uwolnić się z poczucia winy. Uświadomi, że „najgorsze” już się wydarzyło - informacja dotarła, a dziecko już jest i czeka na rodzicielską opiekę. Gdy ją otrzyma- hojnie się zrewanżuje. Pojawi się więź i miłość a wraz z nimi akceptacja. I szansa na dobre rodzicielstwo. Inne, ale przecież normalne. To „scenariusz” z dobrym zakończeniem. Możliwy i dostępny. Prowadzi do niego rozłożony w czasie proces akceptacji własnego dziecka i własnego rodzicielstwa.

Małgorzata Błotnicka

Redaktor portalu edurada.pl

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x