Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Rola i zadania dyrektora w nowoczesnej szkole

Rola i zadania dyrektora w nowoczesnej szkole

08:16 09-02-2016

Dla kogo: Dyrektorzy

Kategoria: Prawo oświatowe , Zarządzanie Oświatą , System oświaty

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z cyklu „Dyrektor na starcie”. Dziś dyrektor w nowoczesnej szkole.

Kiedy zastanawiałam się nad rolą i zadaniami, jakie ma do spełnienia dyrektor placówki oświatowej, moje zaciekawienie wzbudził zwłaszcza wpływ zmieniającego się świata i postępującej techniki na kierującego placówką dyrektora. Zadaję sobie pytanie: Czy rola i zadania, jakie ma spełniać zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat? Pracując w dwóch przedszkolach uznałam, że jest to bardzo dobra okazja do dokładniejszego przeanalizowania tego problemu. Swoją uwagę skupiłam na kilku obszarach.

Wydaje mi się, że aby placówka zasługiwała na miano nowoczesnej, dyrektor powinien pamiętać o tym, że wraz ze zmieniającą się rzeczywistością pojawiają się nowoczesne narzędzia, z którymi powinni zapoznawać się nauczyciele. Dlatego też jego rola polega na motywowaniu pracowników do poznawania nowych technologii informatycznych i stosowania ich w codziennych działaniach. Dzięki temu praca pedagogów będzie bardziej nowoczesna, a zarazem interesująca dla podopiecznych. Aby sprostać temu zadaniu, wskazane by było, żeby kierujący placówką zauważał potrzeby podwyższania kwalifikacji przez nauczycieli w tym zakresie. Ma on świadomość, że to jest jeden z warunków, aby placówka spełniała kryterium nowoczesności.

Kolejnym obszarem w pracy współczesnej placówki są relacje, jakie nawiązują ze sobą rodzice, nauczyciele i dyrektor. Od ich rodzaju zależy sukces wszelkich przedsięwzięć. Aby było to możliwe, wszyscy powinni znać swoje prawa i obowiązki. Rolą dyrektora jest czuwanie nad tym, aby te wzajemne relacje przebiegały w pozytywnej atmosferze.

Każdy dyrektor dąży do tego, żeby jego placówka była wyposażona w odpowiedni, nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Wiadomo, że czasami jest to trudne ze względów finansowych. Liczą się tu jednak chęci i starania dyrektora w tym zakresie. Zmieniający się świat niesie ze sobą nie tylko korzyści. Zdobycze cywilizacyjne powodują również zagrożenia związane z bezpieczeństwem wychowanków. Rolą dyrektora w tym zakresie jest zadbanie o swoich podopiecznych. Ważne jest prowadzenie monitoringu, a także zabezpieczenie poszczególnych pomieszczeń, ogrodu przedszkolnego czy boiska szkolnego. Osoba zarządzająca przypomina swoim nauczycielom o obowiązkach związanych z bezpieczeństwem dzieci. Zachęca swoich pedagogów do zdobywania wiedzy na ten temat i niesienia ewentualnej pomocy w sytuacjach tego wymagających.

 Jednym z kolejnych warunków, jakie powinna spełnić placówka, aby można ją było zaliczyć do nowoczesnych, jest współpraca z instytucjami lokalnymi. Dzięki aktywnym kontaktom ze środowiskiem dzieci poznają otaczający świat w sposób bezpośredni. Ten rodzaj zdobywania doświadczeń daje im sporą satysfakcję i zaspokaja naturalną potrzebę zdobywania wiedzy poprzez działanie. Wszystkie te zagadnienia postaram się opisać w kolejnych fragmentach.

Mirosława Koperwas - Zdrojewska

Ekspert edurady

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

  • Wiem, że nie da zatrzymać zmian, które wyznacza nam tempo nowoczesnego życia i wiem też, że dyrektorzy odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie szkół czy przedszkoli muszą podążać za nowoczesnością we wszystkich obszarach. Ale tak bardzo chciałabym, aby nadal w placówkach oświatowych zamiast monitoringu, wypasionych pomocy dydaktycznych i wspaniałego sprzętu pojawiła się przysłowiowa "Pani Jadzia", która będzie obdarzała zwykłą rozmową, służyła radą i czuwała nad spokojem i bezpieczeństwem... Przemawia przeze mnie nostalgia?

    Dodane przez danutka99, 03/05/2016 10:46pm (2 lata temu)

  • Bardzo dobrze, że zwracasz, również uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole. To zawsze będzie bardzo ważne, jak nie najważniejsze zadanie dyrektora placówki oświatowej, niezależnie od stopnia jej nowoczesności.

    Dodane przez Małgorzata Sosnowska, 17/02/2016 8:13pm (3 lata temu)

  • Ze swojego doświadczenia, mogę jeszcze dodać, że niezwyklej ważne jest w realizacji wizji nowoczesnej szkoły wsparcie organu prowadzącego.

    Dodane przez megi, 12/02/2016 5:12pm (3 lata temu)

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x