Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Stojąc przed ścianą. Wyznaczanie celów

Stojąc przed ścianą. Wyznaczanie celów

08:13 02-07-2018

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Rozwój osobisty

Podczas mojej przygody z remontem uświadomiłam sobie, że jedyna czynność, której szczerze nie lubię wykonywać, to skrobanie ścian ze starej farby. Wymaga to dużego wysiłku, jest monotonne, a jednocześnie mało efektywne.

 Niestety ten zabieg jest niezbędny, aby na ścianie utrzymał się nowy tynk. W tej sytuacji efekt i tak będzie zaraz zakryty i dla nikogo niewidoczny. Jest to pozornie mała rzecz bez której wykonanie dalszych czynności nie byłoby możliwe. Analizując wiele prac i zadań, z którymi codziennie się zmagam, dochodzę do wniosku że „skrobanie ścian” towarzyszy mi na każdym kroku. Za każdym razem, kiedy napotykam na tego typu działanie, czasami uważam je za zbyteczne i złoszczę się, że marnuje czas na jego wykonanie. Są chwile, kiedy jestem w lepszej formie i mam refleksyjny stosunek do życia, myślę wtedy o takich działaniach, jako o czynności niezbędnej, która pomoże mi osiągnąć ostateczny sukces.

Wracając do remontu mojego domu, którym się pasjonuję, i który zabiera mi wiele energii, staram się znaleźć czas na momenty przemyśleń. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, moje myśli skupiają się wokół marzeń. Oczami wyobraźni widzę piękne, gładkie ściany, a na nich bliskie mi fotografie rodzinne, stół z białym, wykrochmalonym obrusem, który już czeka zapakowany w pudełku, a na nim widzę pachnące, polne kwiaty. To, co mnie szczególnie porusza, to zapach ciasta, który unosi się w całym domu z mojego wyczekanego piekarnika. Zmysły, które opanowują moją wyobraźnię są dla mnie bodźcem do działania. Myślę o tym, jak to jest wspaniale mieć marzenia i czekać aż się one spełniają. Ale czasami też myślę, jak trudno jest żyć bez marzeń.

To, co mnie inspiruje do działania, to wyznaczanie celu i w miarę konsekwentne dążenie do jego realizacji. Często łapię się na tym, szczególnie wtedy, kiedy jestem w gorszym nastroju, że brakuje mi energii do świadomego wyznaczania celu i wkrada się marazm i poczucie braku sensu. W moich głębokich przemyśleniach łączę konsekwentne dążenie do celu, osiąganie tego celu z radością, z tego, co udaje mi się osiągnąć. Często, kiedy wiem gdzie się kończy moja droga  zapominam się i nie zwracam uwagi na to, jak do niej dochodzę, a przecież właśnie całe moje dochodzenie, jak  się wydaje jest również ważne. A z drugiej strony ciągle muszę pamiętać, aby podążając wyznaczoną drogą nie zapominać jaki jest cel.

A jak to jest dzisiaj? Zadziwiam się, jak często towarzyszy mi postawa dychotomiczna. Próbuję analizować, od czego ona zależy. Czasami myślę, że decyduje o tym mój wewnętrzny spokój i dystans do tego, co robię. Wstyd mi się przyznać, ale chyba często połączone to jest z lekkim lenistwem.

Niestety zapominam często o tym najważniejszym procesie, czyli sukcesywnej, wytrwałej drodze, która przybliża mnie do pragnień. O drodze, która pozwala nie tylko zweryfikować cel, do którego dążę, ale wzbogaca mnie o cenne doświadczenia. Kiedy jest mi źle, i frustruję się z powodu bezsensownego działania, jedynym sposobem, który zmienia mój nastrój jest odszukiwanie radości w każdym fragmencie dochodzenia do celu, który sobie postawiłam. Próbuję to działanie przewartościować. To jest moja recepta.

Od czasu do czasu czuję smak radości, kiedy przewalczę w sobie wszystkie trudności, które przeszkadzają mi w spełnianiu moich marzeń.  Czuję się fatalnie, kiedy te trudności odkładam na później, i liczę na to, że te problemy rozwiążą się same. Może jest to śmieszne i naiwne, ale to czego się uczę i staram się być w tym konsekwentna, to odkrywanie, że skrobanie ścian może sprawiać radość i dawać dużą frajdę.

Czy nie wydaje się Wam, że mimo utrudnień i cięższych chwil w życiu, warto pamiętać DLACZEGO coś robimy, przełknąć ślinę i dalej „skrobać ściany”. Powodzenia.

Aleksandra Możejko- wieloletni pracownik Instytutu Kształcenia EKO-TUR, specjalista ds. szkoleń, organizator szkoleń dla indywidualnych klientów oraz  grup, koordynator wielu projektów, autor publikacji na Eduradzie oraz współautor bloga o wyzwaniach i spełnianiu marzeń http://mozej.pl/dom/.

Aleksandra Możejko

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x