Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Style liderowania

Style liderowania

08:20 26-04-2016

Kategoria: Perspektywy zawodowe , Zarządzanie Oświatą

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z cyklu „Dyrektor na starcie”. Dziś kolejna uczestniczka Kursu kwalifikacyjnego zarządzania oświatą rozpoczyna temat stylów liderowania.

Każdy z nas niejednokrotnie spotkał  na swojej drodze kogoś, kto wywarł ogromny wpływ na jego dalsze losy. Kto znał odpowiedzi na trudne pytania i widział rozwiązania tam, gdzie inni ich nie dostrzegali. Od najmłodszych lat wzrastamy w cieniu autorytetów, poszukujemy mentorów, którzy wskazują nam drogę, prowadzą nas w ciemności, a my dzięki ich sile, determinacji i wizji podążymy w  przyszłość z nadzieją i optymizmem.

Współczesny świat takich ludzi obdarzonych jakimś szczególnym rodzajem charyzmy, a może zwyczajnie potrafiących rozwijać w sobie pewne cechy i umiejętności przywódcze ochrzcił mianem liderów. Kiedy czytamy biografie słynnych postaci, jak chociażby Juliusza Cezara, Napoleona Bonaparte czy Józefa Piłsudskiego, jawią nam się oni jako wybitni przywódcy, ale też poznajemy ich jako zwykłych ludzi, przeżywających porażki, ulegających różnym uczuciom i słabościom. Zastanawiamy się nad tajemnicą ich geniuszu i powodzenia. Z pewnością jedną z cech, która ich łączy, jest silna wiara w pewne idee i ogromna determinacja w dążeniu do ich osiągnięcia.

Współczesność przyniosła nowe wyzwania i zupełnie inny system wartości, inni są też dzisiejsi przywódcy i inne drogi dochodzenia do celu. Jako pedagog, wychowawczyni wielu roczników młodzieży, w swej codziennej pracy   spotykam się z potrzebą przewodzenia grupie i zagadnieniem liderowania.

Niejednokrotnie również pewne działania podejmuję zupełnie instynktownie, bazując na osobistych doświadczeniach, powielając pewne wyuczone schematy, co nie jest do końca skuteczne. Współczesny nauczyciel często jest bezbronny wobec wyzwań zmieniającej się rzeczywistości, jeśli nie zostanie uzbrojony w odpowiednie narzędzia.

Moje zainteresowanie tematem wiąże się z potrzebą zgłębienia zagadnień w zakresie sposobów i stylów liderowania celem lepszego zrozumienia mechanizmów przewodzenia grupie. Powszechnie mówi się że liderem może zostać każdy, ale jak być skutecznym liderem? jak odnieść sukces w realizacji zamierzonych celów? Poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania pragnę poświęcić kolejne artykuły .

Bożena Motyl-Grabowska

Ekspert edurady

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

  • Bardzo zaciekawił mnie ten artykuł. Może jest to spowodowane tym, że mam ogromne doświadczenie w pracy z uczniem, rodzicem i zwierzchnikiem. Coraz częściej spotykam się z potrzebą przewodzenia i nie ma znaczenia, która jest to z wyżej wymienionych grup. Czyżby nastał moment, że jest zapotrzebowanie na profesjonalnych nauczycieli w życiu szkoły?

    Dodane przez danutka99, 25/05/2016 10:05pm (3 lata temu)

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x