Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Świadomość pierwszej warstwy

Świadomość pierwszej warstwy

08:00 10-05-2013

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Psychologia i pedagogika , Rozwój osobisty

Skąd się biorą apodyktyczni nauczyciele i bierni uczniowie? Na jakim poziomie rozwojowym można ich sytuować? Wyjaśnia dr Marzanna Kielar

Ewolucja świadomości ludzkiej rozpoczyna się od poziomu archaicznego (beżowy), od sensoryczno-motorycznych doświadczeń, które określają pierwotne środowisko życiowe noworodka. Wszelkie działania ludzi egzystujących na tym poziomie podporządkowane są zaspokajaniu potrzeb biologicznych, a istnieniem rządzą instynkty służące przetrwaniu. Jednostki skupiają się, tworząc luźne grupy przetrwania, by zdobyć pożywienie, zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa itd. Świadomość jaźni jako odrębnej od środowiska jest bardzo niewielka. Właściwości świadomości archaicznej, określającej ludzkość około miliona lat temu, mogą powrócić w warunkach życiowych zbliżonych do pierwotnych, np. wtedy, gdy człowiek staje się rozbitkiem na bezludnej wyspie. 

                                                       

                                     1. POZIOM ARCHAICZNY (BEŻOWY)

 

Świadomość/

Światopogląd/

Wartości

Typ myślenia/cel

Struktury /procesy

Wkład w spiralę świadomości

Patologia

Występowanie

     % populacji, władzy

 

Świadomość archaiczna

Myślenie odruchowe, bezrefleksyjne.

 

Osobisty cel: przeżycie.

 

 

Luźne grupy ludzkie.

 

Procesy: przetrwania

Umiejętność przetrwania, wyostrzone zmysły.

 

Pierwotne społeczności ludzkie, noworodki, osoby, które cofnęły się w rozwoju wskutek choroby (uwiąd starczy i in.), skrajnego stresu (załamanie nerwowe, katastrofa wojenna); głodujące masy.

 

 

0,1% światowej populacji dorosłych.

 

0% władzy politycznej.

 

Na poziomie magiczno-animistycznym (purpurowy) jaźń, wciąż częściowo zespolona ze światem materialnym, postrzega rzeczywistość jako ożywioną, posiadającą duszę i zaludnioną przez duchy obdarzone mocą sprawczą. Ludzie odprawiają rytuały, czary i rzucają magiczne zaklęcia, wierząc, że to sprowadzi pomyślność i zjednoczy ich z naturą. Jednostki utożsamiają się z klanem lub plemieniem, zawiązują sojusze polityczne kierując się pokrewieństwem i pochodzeniem, oddają cześć przodkom, pokładając nadzieję w ich ochronnej mocy. Purpurowe wspólnoty ludzkie charakteryzuje kult płodności, silne poczucie powinowactwa krwi, przesądy etniczne i wiara w mity o pochodzeniu. Poziom ten był motorem ewolucji świadomości ludzkiej około 50 tys. lat temu. 

Edukacja: paternalistyczni nauczyciele, obrzędy i rutyna, bierni uczniowie

dr. Marzanna Bogumiła Kielar – polska poetka. Absolwentka filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych. Za swą twórczość otrzymała m.in.: Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1993), Nagrodę im. K. Iłłakowiczówny (1993), Kryształ Vilenicy (Słowenia, 1995), Paszport „Polityki” (2000), Hubert Burda Preis (Niemcy, 2000). Nominowana do Nagrody Nike (2000). Stypendystka fundacji kulturalnych i uniwersytetów w Europie, USA, Skandynawii i Azji. Jej poszczególne wiersze zostały przetłumaczone na 22 języki i znalazły się w blisko czterdziestu antologiach

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x