Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ System kształcenia w Czechach

System kształcenia w Czechach

08:18 04-07-2019

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Ocenianie kształtujące , Dobre praktyki

Jestem studentką trzeciego roku ekonomii w Pradze. Z przyjemnością zapoznam polskiego czytelnika z czeskim systemem oświaty. Od razu przestrzegam - nie mówmy nigdy Czechowi, że mieliśmy same piątki.

Fundamentem czeskiego systemu oświaty jest jego podział na trzy stopnie. Szkoła podstawowa trwa u naszych południowych sąsiadów dziewięć lat. Do szkół idą sześciolatki. Szkoła ta, podobnie jak u nas jest obowiązkowa. Czesi po szkole podstawowej trafiają do szkoły średniej, która może trwać trzy lub cztery lata, ale zdarza się czasem tak, że niektóre szkoły ponadpodstawowe oferują kursy trwające rok lub dwa lata. Charakterystyczna dla czeskiej szkoły jest możliwość przyspieszania edukacji. Nie wszyscy uczniowie muszą uczęszczać do szkoły podstawowej całe dziewięć lat, najzdolniejsi mogą iść do gimnazjum (odpowiednik naszego liceum) już po klasie piątej lub po siódmej, wtedy jednak dłużej chodzą do szkoły średniej na wyższym poziomie.

Szkoły uczące zawodu dzielą się na takie, po których można uzyskać dyplom techniczny oraz maturę, uprawniającą do studiów. Nauka w tych szkołach zwykle trwa cztery lata. Placówki, oferujące jedynie wykształcenie zawodowe, przygotowują swoich uczniów w dwa lub trzy lata. System ten jest bardziej elastyczny niż polski, szkolnictwo podstawowe i średnie trwa łącznie trzynaście lat. Jeśli więc czeski uczeń zda egzamin do szkoły średniej po pięciu latach, wtedy jego nauka i tak się wydłuża o osiem lat. Sytuacje takie są jednak rzadkością, wielu młodych Czechów dostaje się do szkoły ponadpodstawowej po siódmej klasie.

Ja sama dostałam się do szkoły średniej po siódmej klasie, próbowałam wcześniej, jednak zabrakło mi dwóch miejsc. Na liście byłam trzydziesta druga, a przyjmowano pierwsze trzydzieści osób. Byłam pierwszym rocznikiem, który zdawał maturę państwową. Do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, jaką maturę będziemy zdawać. Czułam się jak królik doświadczalny. Od 2011 roku maturę zdaje się z trzech przedmiotów. Ja zdawałam język czeski, język angielski i matematykę. Egzamin ten składał się z dwóch części - szkolnej oraz państwowej. Matura nie należy do najtrudniejszych, nikła ilość uczniów jej nie zdaje. U mnie w klasie „oblało” egzamin jedynie dwie osoby. Dostały one piątki, co w naszej skali oznacza ocenę najgorszą, z jedynki wszyscy czescy uczniowie się cieszą. Jeśli Polak mówi Czechowi, że w szkole miał same piątki, wtedy myślimy sobie, że nie jest zbyt dobrze wykształcony.

Ja uczęszczałam do Gimnazjum im. Eliszki Krasnohorskiej, gdzie nauczyciele stosowali ocenianie kształtujące. Dawali nam informację zwrotną, brali pod uwagę stopień zrozumienia, nie zgadzali się na odtwarzanie wiedzy. Najbardziej cenię sobie nauczyciela od czeskiego, Pana Pickę, który był bardzo wymagający, ale jednocześnie wspierający. Nigdy na tych zajęciach się nie nudziłam. Dzięki niemu zrozumiałam, że wykształcenie jest wartością. Dbał o to, żebyśmy zobaczyli także kawałek świata. Byliśmy z panem profesorem we Florencji, Rzymie i Oświęcimiu. Dzięki tej szkole zdobyłam umiejętność uczenia się.

Niektóre szkoły wyższe przyjmują absolwentów gimnazjów jedynie na podstawie matury, np. wydział budownictwa na politechnice. Wtedy trzeba odpowiednio wybrać przedmioty na maturze, już pod kątem studiów. Inne oczekują zdania egzaminów kompetencyjnych, zwanych SCIO, one są płatne i badają umiejętności studiowania na danym kierunku. Ja, żeby dostać się na ekonomię, musiałam zdać SCIO z logiki. Najbardziej oblegane kierunki typu medycyna czy prawo organizują swoją rekrutację.

Aneżka Filgasova

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x