Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Szlachetna Paczka Grupy Eko-Tur

Szlachetna Paczka Grupy Eko-Tur

13:40 20-12-2017

Kategoria: Dobre praktyki

O „modzie na pomaganie” pisaliśmy już w Eduradzie w poprzedni piątek – dziś refleksje osoby, która tej modzie uległa wraz z gronem współpracowników.

Szczególnie w okresie Bożego Narodzenia rodzi się w ludziach potrzeba pomagania innym. Istnieje w nas przeświadczenie, że w tym czasie wyjątkowo ludzie nie powinni być sami, stroskani i zapomniani.  Przecież chyba każdy z nas między innymi właśnie dlatego przy wigilijnym stole stawia dodatkowe nakrycie – dla gościa, samotnej osoby, która chciałaby dołączyć do wspólnej wieczerzy.

Oprócz indywidualnych inicjatyw pojawia się coraz więcej akcji społecznych, zachęcających do działania na rzecz drugiego człowieka.  Jednym z takich działań jest Szlachetna Paczka. Na pewno posiada ona zarówno zwolenników, jak i są kierowane wobec niej głosy krytyki. Jednak nie ulega wątpliwości, że głównym jej celem jest pomoc innym, a jej działania są namacalne. Osobiście znam tą działalność i angażuję się w nią od początku powstania. Instytut Kształcenia Eko-Tur zaangażował się w akcję drugi rok z rzędu.  Jednak w tym roku  nasze działania zostały wsparte przez Eduradę oraz Poradnię Primo-Psyche.

Szlachetna paczka to przede wszystkim pomoc niesiona potrzebującej rodzinie, ale dzięki takiej aktywności poznajemy także samych siebie i budzą się w nas wyjątkowe refleksje. Uświadamiamy sobie, jak wiele jest wokół nas  potrzebujących osób, jak ogromną radość może im sprawić prezent w postaci podstawowych produktów, nie wspominając o spełnianiu „marzeń z listy”. Otwieramy się na innych, dostrzegamy, jak wiele mamy i jak dużą ilością możemy się dzielić z drugą osobą. Dzięki naszemu zaangażowaniu możemy sprawić, że nie tylko okres świąt,  ale także kilka kolejnych miesięcy w życiu rodziny może być niezapomniana. 

Szlachetna paczka to wspaniała inicjatywa, jednak warto, aby budziła w nas odruch pomagania nie tylko w okresie świątecznym. Byłoby wspaniale, gdyby zaszczepiła w nas ten gest w życiu codziennym. Nie chodzi oczywiście o to, aby pomagać wszystkim, nieustannie. Moim zdaniem chodzi o to, by nie pozostawać obojętnym i mądrze pomagać. Aby otworzyć się na innych i nie gonić tylko po swoje, ale choć na chwilę zatrzymać się i rozejrzeć.

Korzystając z okazji tego właśnie Państwu życzę - abyśmy nie byli obojętni - ale abyśmy zawsze mieli poczucie bycia potrzebnym oraz otwartym na drugiego człowieka.

Aleksandra Możejko

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x