Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ TiK, Multimedia – nowoczesna, efektywna praca z uczniem

TiK, Multimedia – nowoczesna, efektywna praca z uczniem

09:02 06-11-2017

Kategoria: Dydaktyka , Wychowanie

Polski system edukacyjny ulega ewolucyjnym zmianom zgodnie ze światowymi trendami. Jednym z wiodących kierunków rozwoju rynku edukacyjnego są nowe technologie i edukacyjne programy multimedialne.

W lipcu 2017 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica”. W ramach programu szkoły zostaną wyposażone w tablice interaktywne, projektory, głośniki, monitory dotykowe. Nowe technologie stają się więc kompleksowym, integralnym elementem w systemie edukacyjnym polskiego szkolnictwa. Czym dokładnie są wymienione wyżej Technologie Komunikacyjno-Informacyjne, jakie są korzyści z ich wdrożenia w procesie dydaktycznym? No i dlaczego zdobyta w tym zakresie wiedza przyda się nam w szkole i ułatwi codzienną pracę?

Pod pojęciem Technologii informacyjnych i Komunikacyjnych (w skrócie TIK, z angielskiego: Information and Communication Technologies (ICT)), kryje się kompleksowy zbiór technologii przetwarzających, gromadzących i przesyłających informacje w formie elektronicznej. Mówiąc po ludzku, to aktywne wykorzystanie Internetu, programów multimedialnych, narzędzi online, aplikacji, smartfonu, tabletu w pracy i życiu codziennym. Nie jest tajemnicą – nasi uczniowie aktywnie korzystają z Internetu, kanałów społecznościowych. Wbrew pozorom, nie dysponują żadną magiczną wiedzą. Każdy nauczyciel może w szybkim czasie nauczyć się najważniejszych programów, systemów z obszaru TiK. A nasze szkolenia sprawiają, że Internet i multimedia szybko stają się sprzymierzeńcem nauczyciela i znacznie ułatwiają pracę ze współczesnym, wymagającym uczniem. Nasi specjaliści, rynkowi eksperci pokazują w sposób niezwykle praktyczny i przystępny jak gdzie i jak zdobywać wiedzę w obszarach powiązanych z nowymi technologiami. Każde szkolenie realizowane jest w formie interaktywnego warsztatu, w trakcie którego nauczyciel utrwala przydatną w pracy wiedzę.

Niektóre formy wykorzystania elementów TiK w pracy nauczyciela są Państwu doskonale znane. Dziennik elektroniczny, Tablica interaktywna i jej oprogramowanie, elektroniczne programy edukacyjne… Zastosowanie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w edukacji to narzędzie, które pomaga zaangażować uczniów w proces edukacyjny i osiągać lepsze wyniki w nauce. Inne, mniej czy bardziej zaawansowane, praktyczne formy to między innymi:

 • wirtualne klasy; systemy do wirtualnej komunikacji z rodzicem, uczniem
 • narzędzia online do tworzenia grafiki, infografiki, plakatów, komiksu, różnego rodzaju efektów graficznych
 • wirtualne programy z gotowymi zasobami interaktywnymi
 • programy do tworzenia prezentacji multimedialnej
 • systemy do tworzenia aplikacji interaktywnych
 • narzędzia do tworzenia i edycji video, animacji
 • wirtualne dyski, narzędzia do przechowywania danych
 • kanały społecznościowe (tak, tak – popularne social media są świetnym źródłem wiedzy, niezwykle przydatnym w okiełznaniu polskiego ucznia 2017)

Strategicznym elementem, na który zwracamy baczną uwagę w trakcie naszych szkoleń z obszaru TiK, Multimedia jest Cyberbezpieczeństwo. To kwestia niezwykle istotna. Internet, smartfon, kanały społecznościowe mają wiele zalet, oferują masę możliwości. Pod warunkiem, że my, nasi uczniowie i rodzice wykorzystujemy je umiejętnie, rozważnie i bezpiecznie. Z przyjemnością zaprezentujemy Państwu najważniejsze zasady, które sprawią, że wykorzystanie w Waszej pracy TiK stanie się prawdziwą przyjemnością.

Dariusz Adamczyk - doświadczony Trener, Szkoleniowiec, przedsiębiorca. Specjalista w obszarach ICT, TiK, Cyberbezpieczeństwo, Social Media. Doświadczony  specjalista w zakresie procesów zarządzania projektami, Trener i wdrożeniowiec Lean Management, Scrum. Marketer, Project Manager. Ekspert w zakresie takich obszarów, jak:

 • Multimedia w praktyce
 • Social media w biznesie
 • Technologia i Komunikacja
 • Delegowanie zadań w procesie projektowym
 • Praca z Kartą Wyników
 • Identyfikacja procesów ICT

Ekspert edurady

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x