Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ W Nowym Roku na poważnie i z namysłem

W Nowym Roku na poważnie i z namysłem

09:25 07-01-2019

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Od redakcji

Kolejny styczniowy tydzień w Eduradzie zachęca do przyjrzenia się ważnym i aktualnym tematom. Wracamy na poważnie do pracy!

„Z Nowym Rokiem nowym krokiem!” mówi przysłowie. Początek roku kalendarzowego to czas podejmowania ważnych decyzji, planowania zmian i ulepszeń. Eduradowe artykuły mamy nadzieję wpiszą się w ten trend, ponieważ proponujemy Państwu teksty inspirujące, zwracające uwagę na aktualne kwestie ważne dla szkoły, uczniów i nauczycieli.

Zaczynamy tydzień od tematu kompetencji społecznych. Przed nami cykl artykułów opisujących istotę tych umiejętności, jakże ważnych i potrzebnych w XXI wieku, szczególnie dla młodego pokolenia, które ma z nimi, wydaje się, spore trudności. W tym tygodniu przyjrzymy się bliżej definicji tych kompetencji i ich miejscu w grupie kompetencji kluczowych, które stanowią priorytet edukacyjny w Unii Europejskiej. Zachęcamy do śledzenia całego cyklu!

We wtorek kolejna kwestia niezwykle ważna we współczesnej szkole – doskonalenie nauczycieli. Rozwój zawodowy jest naszym obowiązkiem, ale ciągłe doskonalenie wynika również z potrzeb i specyfiki szkoły, w której pracujemy: podlegającej ciągłym zmianom, mierzącej się z coraz nowymi wyzwaniami, pracującej z zupełnie innym uczniem niż jeszcze kilka lat temu. O doskonaleniu zawodowym i roli dyrektora w tym procesie – we wtorek.

W środę nasza ekspertka od trudnych tematów związanych z młodzieżą, Monika Zdrzyłowska, porusza kwestię bardzo istotną, bolesna i aktualną: autodestrukcyjne zachowani młodzieży i dzieci. Niestety problemy emocjonalne dotyczą coraz młodszych uczniów, a my, jako nauczyciele, jesteśmy na pierwszej linii: pracujemy z dzieciakami i spędzamy z nimi bardzo dużo czasu, powinniśmy zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę, co powinno nas zaniepokoić i jak reagować w sytuacjach kryzysowych. Temat bardzo obszerny, zatem również zajmie nam kilka kolejnych tygodni. Zachęcamy i polecamy.

W czwartek kolejna odsłona konspektów zajęć otwartych dla rodziców opracowanych przez naszą czytelniczkę. Mamy nadzieję, że prezentowane scenariusze zainspirują Państwa, ale też zachęcą do dzielenia się własnymi dobrymi praktykami.

W piątek wreszcie przypominamy artykuł, który – mamy nadzieję – zachęci Państwa do podjęcia decyzji o dalszym rozwoju i podnoszeniu kwalifikacji. Artur Foremski napisał kilka lat temu tekst o tym, jakie cechy charakteryzują dobrego dyrektora. Warto zapoznać się z tym tekstem, bo tak jak każdy żołnierz nosi w tornistrze buławę, tak każdy nauczyciel może pewnego dnia stanąć przed szansą zarządzania szkołą. A że w Instytucie Kształcenia EKO-TUR rusza wkrótce kolejna edycja kursu kwalifikacyjnego zarządzania oświatą – może poczują się Państwo zainspirowani i zechcecie poznać autora artykułu osobiście podczas zajęć…

Jak Państwo widzą, proponujemy wiele ciekawych tematów, które będziemy rozwijać w kolejnych tygodniach. Zapraszamy do lektury i komentowania, zapraszamy do „zamawiania” nowych tematów, o których chcieliby Państwo przeczytać, oraz do dzielenia się własnymi przemyśleniami. Tymczasem życzymy spokojnego, choć zimowego tygodnia! 

Karolina Isio-Kurpińska

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x