Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Zadania dyrektora w zakresie bezpieczeństwa

Zadania dyrektora w zakresie bezpieczeństwa

08:27 07-03-2017

Kategoria: Bezpieczeństwo w szkole , Zarządzanie Oświatą , System oświaty

Tematyka bezpieczeństwa w placówkach oświatowych jest kluczowa nie tylko z perspektywy dyrektora czy organu prowadzącego. Jest to temat priorytetowy przede wszystkim z perspektywy rodzica.

Tematyka bezpieczeństwa w placówkach oświatowych jest kluczowa nie tylko z perspektywy dyrektora czy organu prowadzącego. Jest to temat priorytetowy przede wszystkim z perspektywy rodzica, który tę kwestie stawia na pierwszym miejscu w trakcie wyboru placówki i monitoruje jej pracę pod tym względem gdy jego dziecko już do niej uczęszcza. Konsekwencje braku dotrzymania należytych warunków zapewniających bezpieczeństwo i higienę mogą być tragiczne w skutkach i zaważyć na życiu i zdrowiu uczniów i pracowników szkoły. Dyrektor oraz pracownicy szkoły ponoszą z tego tytułu także konsekwencje prawne, które niekiedy mogą mieć znaczący wpływ na ich przyszłość. Dlatego też temat bezpieczeństwa powinien być tym, o który wstępujący na drogę swojej kariery zawodowej dyrektor powinien zadbać w pierwszej kolejności.

Sam termin bezpieczeństwo, tłumaczy się jako „stan niezagrożenia; pewność, że nic nie zagraża”[1]. Każdy z nas intuicyjnie wie, kiedy czuje się bezpiecznie i zwykle jest to związane z poczuciem spokoju i panowania nad otaczającą nas przestrzenią na tyle, aby być pewnym, że nie stanie nam się krzywda. Co za tym idzie, bezpieczeństwo zwykle kojarzy nam się z brakiem zagrożenia dla naszego zdrowia lub życia. W tym wypadku obowiązki dyrektora jako osoby nadzorującej kwestie bezpieczeństwa reguluje aktualne Rozporządzenie MEN. Prawo wyznacza także obowiązek odbycia przez kadrę szkoleń z zakresu BHP, czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W kontekście placówki edukacyjnej, która gromadzi wiele danych na temat uczniów i ich rodziców, należy także zwrócić uwagę na pojęcie bezpieczeństwa w kontekście ochrony danych osobowych. Kwestie te regulują przepisy Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Zgodnie z nimi dyrektor placówki edukacyjnej jest Administratorem danych osobowych i ciążą na nim w związku z tym konkretne obowiązki związane z przetwarzaniem przez jego placówkę danych osobowych. Niewywiązanie się z nich może skutkować wysokimi konsekwencjami finansowymi lub nawet karą pozbawienia wolności.

Dokumentem nadrzędnym wyznaczającym standardy i określającym zadania dyrektora jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Są w nim szczegółowo określone zadania jakie ma dyrektor w zakresie sprawowania nadzoru nad bezpieczeństwem. Pozostałe zasady określone są w regulaminie BHP. Kwestie dotyczące bezpieczeństwa przetwarzanych danych określone są w Ustawie o ochronie danych osobowych. W dalszej części pracy omówię, w jakich kwestiach to dyrektor jest osobą, którą powyższe rozporządzenia i regulaminy czynią odpowiedzialną za dopilnowanie kwestii bezpieczeństwa, a w jakich, jest to obowiązek wszystkich pracowników placówki.

Aleksandra Frątczak


[1] Słownik Języka Polskiego pod red. W.Doroszewskiego

Ekspert edurady

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x