Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Zmiany w systemie doskonalenia nauczycieli

Zmiany w systemie doskonalenia nauczycieli

15:22 18-06-2012

Dla kogo: Dyrektorzy , Organy prowadzące , Nauczyciele

Kategoria: Awans zawodowy , Prawo oświatowe , Rozwój osobisty

Od dłuższego czasu Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w systemie doskonalenia nauczycieli. Mówi się o konieczności bardziej efektywnego wykorzystania obecnych placówek wspierających szkoły (poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki doskonalenia nauczycieli, biblioteki pedagogiczne) oraz wsparciu procesowym w zakresie doskonalenia nauczycieli

Na czym z grubsza zmiany te miałyby polegać?
Przede wszystkim chodzi o kompleksowe wspomaganie rozwoju szkoły, czyli o działania mające na celu wprowadzenie trwałych zmian jakościowych.

Jakiś czas temu przygotowano projekt ustawy o systemie oświaty, który łączyłby placówki wsparcia w tzw. centra rozwoju edukacji. Z projektu jednak szybko się wycofano.

Obecnie MEN realizuje m.in. projekt SORE – czyli Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji. Chodzi o przygotowanie ekspertów, którzy byliby bliżej szkoły, szybciej reagowali na jej potrzeby w zakresie doskonalenia, przy wykorzystaniu instytucji wspierających. Trudno na chwilę obecną przewidzieć, na czym rola SORE miałaby polegać. Prawdopodobnie byłby on kimś w rodzaju eksperta współpracującego z dyrektorem i radą pedagogiczną. Do jego zadań należałaby m.in. diagnoza potrzeb szkoły, na podstawie której dobierze się najlepszą dla danej szkoły formę doskonalenia. Nie jest jednak jasne umocowanie stanowiska SORE w przepisach prawa oświatowego: kto będzie zatrudniał SORE, jakie będzie jego wynagrodzenie, na jakiej podstawie prawnej będzie dokonywał diagnozy w szkole?

Podsumowując – zmiany w systemie doskonalenia na pewno są konieczne – obecny system nie jest efektywny. Oferta wielu ośrodków szkoleniowych nie nadąża za potrzebami nauczycieli, nauczyciele coraz rzadziej korzystają z oferty bibliotek pedagogicznych. Czas pokaże, czy proponowane zmiany wejdą w życie, no i czy przyniosą zakładane efekty. Ale na to przyjdzie nam jeszcze poczekać – zmiany w rozporządzeniu dotyczącym funkcjonowania placówek doskonalenia przewidziano w 2015 roku.

Artur Foremski

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x