Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Pytania i odpowiedzi \ Jak rozmawiać z ofiarą hejtu i jak jej pomóc?

Jak rozmawiać z ofiarą hejtu i jak jej pomóc?

Jak rozmawiać z ofiarą hejtu i jak jej pomóc?

10:37 14-05-2020

Odpowiedź eksperta

Ekspert edurady

Ofiara hejtu: -uczeń zmienia swoje zachowanie, staje się: bardziej apatyczny, drażliwy, wrażliwy, agresywny, pobudzony fizycznie, pojawiają się problemy z koncentracją, zmienność nastrojów, ucieczki z lekcji. Dalej, uczeń osiąga gorsze wyniki w nauce, izoluje się od grupy rówieśniczej, skarży się na bóle niewiadomego pochodzenia ( brzucha, głowy).

Rozmowę zacząć należy od nazwania zaobserwowanej, konkretnej sytuacji ( izolujesz się od kolegów, opuściłeś się nauce, jesteś smutny…). Wyrażenia swoich odczuć: niepokoję się, martwię, czy ktoś … Wysłuchania ucznia bez przerywania i bez pocieszania. Upewnić się, czy się dobrze zrozumiało. Dopytać …  Wyrazić zrozumienie dla uczuć  i zapewnić, że się rozumie i jest po jego stronie. Pozwolić na łzy, lęk, bezradność. Nie trywializować jego problemu, nie wyśmiewać.

Zniechęcać ofiarę do odwetu. Powstrzymać się od słownego ataku w  kierunku sprawcy hejtu. Wytłumaczyć uczniowi, że to co zostało napisane, nie jest prawdą. Wyjaśnić na czym polega zjawisko hejtu. Naświetlić, że sprawca prawdopodobnie sam doświadcza agresji.

Porozmawiać z uczniem na temat opowiedzenia o sytuacji z rodzicami/opiekunami i  ewentualnego zgłoszenia na policję. Zaoferować wsparcie w rozmowie i dalszym rozwoju sytuacji.

Mariola SznirDodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x